Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Když vás pes omrzí, není nic špatného na tom ho vyměnit

Foto: ChatGPT

Roman Grigar zveřejnil na TikToku video, ve kterém bez mrknutí oka říká, že „když vás pes omrzí, není nic špatného ho vyměnit.“ A aby to nestačilo, přirovnává psa k botám. Něčemu, co si prostě vezmete, dokud se vám to líbí – a pak to zahodíte.

Článek

V jediné větě tak shrnul postoj, který je nejen neetický, ale i hluboce lidsky zrůdný. Přirovnal psa k věci – k předmětu bez duše, k módnímu doplňku, který může člověk odložit, když se mu okouká.

Pes není věc. Pes je srdce, které bije pro vás

Pes není gauč ani telefon. Je to živá bytost, schopná hluboké lásky, oddanosti, radosti i smutku. Vědecké výzkumy opakovaně prokázaly, že psi vyplavují oxytocin – hormon lásky – když se dívají na svého člověka. Reagují na náš hlas, náladu, dokážou nás chránit i léčit. Jsou to tvorové, kteří by za nás položili život, přestože je každý den zklamáváme.

Když člověk opustí psa, zlomí mu tím srdce. Doslova. Opuštěný pes zažívá stres, úzkost, deprese – stavy, které se projevují na chování i tělesném zdraví. Říkat veřejně, že je to normální a v pořádku, je výsměch nejen etice, ale i základní lidskosti.

Pes vás miluje, i když jste nemocní. I když přijdete o práci. I když zapomenete naplnit misku. Neptá se na značku obojku ani na to, jak vypadáte. Je s vámi, protože jste jeho svět. Kdo takovou lásku hodí do kouta, protože se „nudí“, nezaslouží žádné zvíře.

Lidé na to reagovali bouřlivě. Oprávněně. Zvedla se vlna odporu a zhnusení. Jenže pak přišel zvrat. Grigar přidal odkaz na web Tlapko.cz, kde píše:

„Psy miluju. A právě proto vznikla ta provokace – aby tě přivedla sem. Založil jsem Tlapko.cz a transparentní účet, na který můžeš přispět – 100 % všech příspěvků pošlu útulkům nebo jiným organizacím, které pomáhají psům.“

Takže… šlo o vědomou manipulaci? O záměrně krutý výrok, aby upoutal pozornost a přesměroval ji ke sbírce na psy v nouzi? Pokud ano, pak je na místě otázka: Povedla se tahle provokace? Chytila nás? A pokud ano – můžeme ji omluvit, protože cíl byl dobrý?

Účel světí prostředky? U zvířat ne

Pomáhat útulkům je správné. Ale udělat to tak, že předtím ponížíš podstatu psa jako živé, milující bytosti, je morálně diskutabilní. Možná to přivedlo lidi k Tlapko.cz. Možná někdo přispěje. Ale za jakou cenu?

Získaná pozornost nevychází z empatie. Vychází z šoku, z hněvu, z odporu. A právě to je problém. Když chceme pomoci zvířatům, musíme to dělat z lásky ke zvířatům, ne z uměle vyvolané nenávisti k člověku, který je právě veřejně pošlapal.

Pomůže to psům? Možná. Pomáhá to vztahu lidí ke psům? Určitě ne

Ano, můžeme si říct: „I kdyby to pomohlo jedinému psovi, mělo to smysl.“ Ale zároveň: kolika lidem to podsune, že pes je opravdu nahraditelný? Kolik dospívajících si z videa odneslo jen tu první větu – a nikdy se nedostalo na Tlapko.cz?

Každé slovo vyslovené nahlas v digitálním prostoru má sílu. A věty jako „vyměňte psa, když vás omrzí“ se z hlavy neztrácí snadno. Ty přetrvají. Na rozdíl od QR kódu, který zítra zmizí ze story.

Pes vás nikdy „neomrzí“. Miluje vás, i když mu dáváte méně, než si zaslouží. Když přijdete domů po mizerném dni, sedne si vedle vás a jeho přítomnost říká: „Já jsem pořád tady.“ Nikdy vás „nevymění“. Nikdy vás neodloží. A právě proto si nezaslouží být použit jako figurka v reklamní hře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz