Článek
Chlap po práci padne do křesla, hodí nohy na stůl a s výrazem poloboha vydechne: „To jsem se zase nadřel.“ Zatímco jeho manželka, která vstávala o dvě hodiny před ním, stihla připravit snídani, odtáhnout děti do školy, odpracovat si svoje a teď pere, vaří, žehlí a řeší, jestli babička náhodou zase nezapomněla, kde bydlí. Ale jasně – on makal. On potřebuje klid. A ona? Ta je přece zvyklá.
Je načase to říct nahlas: ženy by měly chodit do důchodu nejmíň o dvacet let dřív než muži. A ne, není to vtip. Je to realita, kterou by si měl každý testosteronový myslitel vytetovat na čelo.
Začněme tím, co se v diskuzích takticky přechází: těhotenství a porod nejsou víkendové zážitky s miminkem na konci. Jsou to měsíce bolesti, strachu, změn a následků, které si žádný muž neumí představit, natož přežít. Kolik chlapů by se dobrovolně nechalo šít tam, kde sedí? A pak si ještě stoupli k plotně a dělali, že je to normální?
A mezitím: muž. Někde u piva. Vtipkuje, že žena přibrala a on teď „nemá do čeho píchnout“. Až do chvíle, kdy doopravdy nemá – protože ona je vyčerpaná. Ne z práce. Ze života.
Ale pokračujme.
Žena má dvě zaměstnání. A třetí v ložnici. Zatímco muž po výkonu (často nevalném) upadá do spánku, žena přepočítává, jestli vůbec něco cítila, nebo jestli to byl jen další večer, kdy „udělala radost“. Předstírat orgasmus je běžnější než předstírat, že vám chutná tchyně.
A k tomu neplacená směna doma. Statistiky? Klidně: ženy každý den pracují o 1,5 až 2 hodiny déle než muži, jen se tomu neříká zaměstnání. Jmenuje se to „péče o rodinu“. Ale zkuste to přejmenovat na „péče o línýho chlapa“ a bude to výstižnější.
Ano, milí páni, sex je fyzicky náročnější pro ženy. Ne kvůli výkonu, ale kvůli hormonům, tlaku, únava a tomu, že musí pořád řešit, jestli náhodou nezůstane s dítětem, protože vy jste zapomněli vytáhnout mozek z kalhot. A orgasmus? Ten mají ženy často jen v časopisech. Vy máte tlačítko start–stop, my máme labyrint.
A když už se bavíme o rovnosti, tak si zkusme říct, jak by to vypadalo férově:
- muž: do důchodu v 67 letech, protože se celý život škrábe v rozkroku a říká tomu „stres“
- žena: do důchodu v 45 letech, po třech dětech, stovkách nocí bez spánku, letech multitaskingu a dvaceti letech manželského divadla
Ale jasně. On přece tahal těžký pytle. Jo. A ona tahala vás. (z Hospody)
Takže jestli má být rovnost, tak prosím. Dvacet let náskoku pro ženy. Za děti. Za menší výplaty. Za noční kojení, domácí úkoly, a hlavně – za to, že ještě dneska musejí chlapa učit, kam se dávají špinavý talíře.