Článek
Proces zavádění vodíku se nachází v bodě zlomu. Na jedné straně převažují pozitivní faktory, jako je rostoucí a postupně se rozvíjející projektový zásobník a podpůrné regulační opatření pro dekarbonizaci. Na straně druhé se však objevují výzvy v podobě nárůstu nákladů, zpoždění realizace projektů, nejistoty v oblasti regulace a vyšších finančních nákladů.
Evropa v čele
Evropa si udržuje vedoucí pozici v celkovém projektovém portfoliu s více než 190 miliardami USD v oznámených investicích. Avšak pouze 7 % oznámených investic do produkce obnovitelného vodíku prošlo konečným rozhodnutím (FID). V Evropě tato čísla činí 4 % (8 miliard USD), v Severní Americe 15 % (10 miliard USD) a v Číně 35 % (12 miliard USD).
Vodíkové projekty v globálním měřítku představují roční kapacitu produkce obnovitelného vodíku ve výši 45 megatun do roku 2030, přičemž na konci října 2023 již více než 3 megatuny ročně prošlo konečným investičním rozhodnutím.
Urychlit vývoj projektů je nezbytné
„Nejnovější údaje naznačují, že obnovitelný vodík směřuje neustále vpřed, avšak k dosažení našich cílů je klíčová spolupráce. Pro realizaci více než 1 400 globálně ohlášených projektů na výrobu obnovitelného vodíku a s tím spojených ročních dodávek ve výši 45 milionů tun do roku 2030 budou nezbytné ambiciózní společné kroky ze strany soukromého a veřejného sektoru, uvedl Yoshinori Kanehana, předseda představenstva společnosti Kawasaki Heavy Industries Ltd. a místopředseda Hydrogen Council.
Jak zmiňují autoři zprávy, i přes stále výrazný růst je nezbytné zvýšit počet oznámených projektů a urychlit vývoj těch stávajících. K tomu, aby svět včas dosáhl cesty dekarbonizace, je nutné zajistit pro vodíkové projekty dodatečných 430 miliard USD.
Plné znění zprávy je k dispozici zde - https://hydrogencouncil.com/wp-content/uploads/2023/12/Hydrogen-Insights-Dec-2023-Update.pdf
Zdroj: Hydrogen Council
Foto zdroj: H2iq.org