Článek
Při představení nové generace telefonů Galaxy S jsem neodolal a předobjednal si nový model. Pojďme se teď, po dvou měsících, podívat, zda jsem udělal dobře.
Telefony z řady S jsou (podobně jako iPhony) ve své základní řadě téměř ohroženým druhem. Zatímco přinášejí výkonné procesory a kvalitní foťáky, vejdou se do kapsy. A nejen že se do ní vejdou, ale dokonce si pak můžete i sednout – a to s průměrnou úhlopříčkou dnešních telefonů vůbec není k zahození. Drobnější rozměr má i další pozitivum – lidem s drobnější rukou se lépe ovládá, protože dosáhnou palcem na celý displej. Za titulkem si tak stojím – S25 možná není absolutně nejlepší telefon na trhu (tím je pravděpodobně větší bratr S25 Ultra), ale je to rozhodně nejlepší telefon na trhu, který můžete doslova mít v kapse.
iPhone – hlavní konkurent
První srovnání se nabízí s hlavním konkurentem – velikostí i kvalitou zpracování je jím jednoznačně už zmíněný iPhone, aktuálně ve verzi 16. Přijde mi ale, že příliš není co srovnávat. Už několik let si stojím za tím, že Apple může mít asi lepší procesory, Samsung třeba foťáky a 120Hz displej, ale prakticky se budete rozhodovat možná podle ceny, a pak podle ekosystému, který už doma máte.
Jedna ze zásadnějších věcí, která tak mluví ve prospěch Samsungu, je cenová politika. Nejen že jsou nové telefony podpořené marketingovými akcemi (dostal jsem větší úložiště za cenu menšího a 2500 Kč slevu na další nákup), ale podstatně levněji pořídíte i sluchátka, nebo hodinky. Výborná Galaxy Buds 2 Pro stála asi třetinu proti AirPods Pro a podle recenzí hrají přinejmenším stejně dobře. Hodinky můžete mít také s EKG i eSIM, na kterou se Vám automaticky přesměrují hovory a SMS, když zapomenete telefon doma, opět citelně levněji, než v jablečné verzi. Sice nebude celá dědina vědět, že jste za to dali ranec, ale užitek budete mít stejný – při maržích Applu opravdu na lepší hardware nezbyde tolik, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Když má celá rodina data v iCloudu a posílá si iMessage, nedává přechod ke konkurenci velký smysl. Takovou věc bych asi před deseti, patnácti lety neřešil. Ale s přibývajícím věkem se přirozeně otáčí poměr ochoty se ve věcech vrtat a používat je. Mladší já by vlastně asi rádo trávilo večery migrací dat, účtů a hesel tam a zpět a zprovozňováním cloudové služby jednoho výrobce v telefonu druhého. Teď si ale rád připlatím za to, že něco nastavím a pět let na to nemusím sáhnout. V tomhle souboji to u mě zkrátka vyhraje ten, u koho mám uložené heslo na wifi (a sto dalších)!
Druhý konkurent – parazit S24
Další srovnání mě nenapadá ani tak s širokou konkurencí ve světě Androidu, jako spíše s vlastní předchozí generací. Dostali jsme se do stavu, kdy telefony vypadají stejně, umí to samé a ani ikony jako Apple se nestydí představit novou generaci s tím, že má nové, ještě pastelovější barvy. Poslední roky se mi důvody měnit telefon za novou generaci hledají pořád obtížněji. Což mi doposud nezabránilo tu výměnu provést, jak by trefně poznamenala moje žena.
Galaxy S24 už od svého představení nabízela AI, která je shodně hlavním tahákem i S25. S novějším modelem má navíc stejné foťáky, takže ani tady nepřijdete o nic zásadního. Dva rozdíly se však najdou – a nejsou zrovna drobné. Prvním je navýšení operační paměti RAM o 50%, tedy z 8 na 12GB. Ani s 8 GB jsem vloni nepociťoval žádná omezení, ale rezerva zajistí hladký běh i budoucích, potencionálně náročnějších verzí operačního systému.
Druhým rozdílem je procesor Snapdragon. Poslední roky to Samsung dělal tak, že sudé roky pro evropský trh použil vlastní procesory Exynos. A ne, není to takové štěstí, jako když vlastní procesory používá Apple. Exynosy sice vycházely v benchmarcích podobně výkonné, ale nebyly zdaleka tak úsporné. Rozdíl navíc mohlo udělat i vydané teplo, které rozhoduje o tom, jak dlouho procesor může v tempu vydržet.
Zklamáním tak pro mě byl kdysi přechod z S21FE (Snapdragon) na S22 (Exynos). Telefon vyšší třídy sice působil hodnotněji, ale najednou mi procenta baterie mizela před očima. Večer mi chyběla jistota v tom, že si ještě zvládnu najít spoj, když jsem přes den zapomněl nabít. Navíc jsem tehdy S22 kupoval v akci při představení S23, takže jsem za rok znovu váhal mezi „starou“ S23 a S24 s Exynosem. Nechal jsem se zlákat prezentací výrobce a dal Exynosu druhou šanci. Další rok jsem o tom pak pochyboval. I to byl důvod, proč jsem teď sáhnul po S25. S24 bych tak doporučil jen tomu, kdo ví, že dalších pět let nebude na telefon nijak zvlášť náročný a přesto chce solidní kus hardware. Žádná situace ale není bezvýchodná a mé strádání značně zmírnila bezdrátová nabíječka na pracovním stole, kde se telefon průběžně pomalu dobíjel.
S24 se však stále prodává a nejen že je levnější, ale probíhají i marketingové akce typu „bonus při výkupu staršího telefonu“.
Čím mě S25 zaujala
I když už z výše uvedeného tušíte, že s 25 nepřišel „wow efekt“, jsem s telefonem maximálně spokojený. Letos jsem ocenil slušivou tmavou modrou barvu. Ódy na ušlechtilé materiály mi přijdou úsměvné, když pak telefon skončí v silikonovém pouzdru za 150,-. Ale ano, telefon působí hodnotně.
Výdrž odpovídá malé baterii v malém telefonu. Díky úspornému procesoru je to ale často přesně těch pár desítek procent navíc, které mi dají klid. Ať už na dovolené, kde jsem celý den v pohybu, nebo když se večer zdržím s kolegy a chci si zavolat odvoz. Dokonce mám většinu dnů zapnutou ochranu baterie – nabíjí se tedy jen na 85 %, což prodlužuje její životnost. S baterií ještě souvisí nabíjení a v recenzích se často dočtete, že Samsungu uniká konkurence, hlavně ta čínská, která nabízí 70 i 100 wattové nabíječky. Rychlé nabíjení Samsungu je tak relativně pomalé, 25 wattů nedokáže zázraky. I tak ale baterii s 20 % máte nabitou na polovinu doslova během pár chvil. Otázkou pak je životnost baterií nabíjených těmi 100 watty, když stejní recenzenti požadují sedmiletou garanci softwarových aktualizací.
Na výkonové benchmarky se budete muset poptat jinde, ale pro mě telefon plní vše, co od zařízení této třídy čekám. Displej s vysokou obnovovací frekvencí napomáhá k hladkému pohybu v menu, telefon můžete připojit k monitoru a pracovat jako na počítači, zvládne stříhat video, můžete na něm hrát nové hry – i když nároční hráči si asi vybírají v jiné kategorii.

Circle to search Waldo
A ona slavná AI? V podání Samsungu se v prezentacích objevovaly hlavně tyto věci. Detailů, kde AI pomáhá je ale více. Jde tak příznačnou evoluci místo revoluce. Možná se tak ale můžeme s AI a jejími možnostmi seznamovat postupně.
AI asistent v S25 nově obsluhuje Gemini od Google, místo starého Bixby od Samsungu. Tím se Galaxy přibližuje dalším telefonům s novým Androidem, třeba Pixelu od Googlu. Zvládá toho více, ale zároveň není mnoho toho, co by v jiném telefonu neuměla stažená aplikace s Gemini, chatGPT nebo Perplexity.
Circle to Search – vyhledávání zakroužkováním. Opět je to jen vylepšená verze něčeho, co Google nabízel už roky. Dříve to šlo jen z obrázku nebo fotoaparátu, s Galaxy můžete hledat rovnou z displeje. Příklad? Vidíte ve videu oblíbeného youtubera v kuchyni kávovar, který musíte mít – stisknete tlačítko, zakroužkujete kávovar na obrazovce a vyhledávač vám poví co je to za model a kde a za kolik ho koupit.
Vylepšené fotografické funkce. Můžete označit objekt, AI ho vybere. Můžete ho vymazat (cizí ručník na jinak prázdné pláži), nebo třeba postavit na hlavu (to pobaví hlavně školkové ratolesti). Vzniklá prázdná místa pak AI doplní, převážně úspěšně. Na pláž dogeneruje pláž, stěnu a podlahu také trefí. Je ale třeba mít na paměti, že jde o model hledající statisticky „co by tak na tom místě mohlo být“ na základě fotografií, na kterých se učil. Kolega se tak v práci čílil, že odstranil vázu s kytkou a AI mu tam dokreslila jinou. Prostě se do toho kouta hodila.
Online tlumočení hovorů – to je funkce, na kterou čekal nejeden autor sci-fi. Zatím nepodporuje češtinu, ale pokud vládnete angličtinou a recepční ve Francii dělá, že ne, tak je to funkce pro Vás.
Skvělou drobností je např. identifikace a odstranění zvuků z videa. Natáčel jsem synkovi jeřáby proti výškové budově a k mému překvapení se mi při ukládání videa nabídla možnost odstranit hovory kolegů. Pod kůži se mi tak dostávají drobnosti, kde použití AI dává dokonalý smysl, ale to už se dělo roky ve vyhledávání, plánování tras, jen se tomu neříkalo AI boom.
S25 doporučuji každému, kdo hledá kvalitní telefon bez kompromisů v této třídě. Pokud jste nenáročný uživatel a netrváte na tom mít telefon pět let, můžete sáhnout i po loňské S24. S 25 s 256 GB úložištěm se dnes prodává kolem 22.000, iPhone v též konfiguraci za cca 24.500. Pro wow efekt bych doporučil se poohlédnout po ohýbacím Z Flip, cena bude mírně vyšší a výbava stejná. I po těch letech, co jsou v nabídce, je stále potkávám jen vzácně, takže určitě zaujmete.
Hlavní klady:
- dobrá hodnota za cenu
- začleňování AI do menu a dílčích funkcí
- rozumná velikost
A zápory:
- málo novinek mezi generacemi
- ač se mi design líbí, tak se nijak nevymyká