Hlavní obsah

Ostropestřec mariánský

Lze ho snadno zaměnit za obyčejný bodlák. Je však mezi nimi značný rozdíl v tom, jaké látky v sobě ukrývají. Ostropestřec je oblíbený pro své cenné látky, které obsahuje, a to zejména pro silymarin.

Článek

Ostropestřec je prospěšný nejen při detoxikaci, ale potěší i vaše oči jako okrasná bylinka.

Ostropestřec a jeho benefity pro zdraví

Ostropestřec se využívá především pro svoji látku – silymarin. Jedná se o směs šesti flavonoligandů, které jsou prospěšné pro fungování jater a srdce. Tento orgán je pro naše tělo ochráncem proti toxickým a škodlivým látkám. Funguje na podobném principu jako filtr. Ostropestřec se využívá pro čistění neboli detoxikaci lidského těla. Obdobné účinky mají i jiné rostliny. Například chlorela nebo aloe vera.

Ostropestřec je také skvělým pomocníkem při problémech se zažíváním. Slouží k podpoře imunity. Silymarin patří mezi antioxidanty, které jsou prospěšné jako ochrana buněk.

Ostropestřec a jeho pěstování

Ostropestřec je možné zasadit jak na zahrádce, tak i doma. Vaše oči potěší svými purpurově zbarvenými květy. Radost budete mít z jeho plodů se semeny, které se nechávají usušit nebo slouží k výrobě oleje. Ostropestřec vyžaduje stanoviště s dostatkem světla a tepla.

Pro pěstování této bylinky je zapotřebí mít vhodnou půdu. V kyselé půdě se mu nebude dařit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz