Hlavní obsah
Zdraví

Enuréza - postrach dětí i rodičů

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: canva

Klidný spánek pro vás a vaše děti

V pokojíčku je smrad, všechno zase převlékat, prát, sušit… Pokrývka už začíná zapáchat, asi budu muset koupit novou. Proč? Proč zrovna on? Proč ostatní děti v noci vydrží a můj syn se klidně počůrá?

Článek

Už zase mokrá postel…

Představte si následující rozhovor:

Syn: „Mami, já se zase počural“ (v očích slzy lítosti)

Matka: „Už zase? Byl ses večer pořádně vyčurat?“ (v očích slzy zoufalství)

Syn: „Mami, já to vážně nedělám schválně, chci jet s klukama na soustředění s fotbalem. Jak to mám udělat? Všichni se mi budou posmívat… Moc bych tam chtěl jet, ale nejde to!“ (pláč)

Matka: „Já vím broučku, to nějak vymyslíme.“ (slzy lítosti tak, aby je syn neviděl)

Už zase…

Nešťastná, bezradná a zoufalá… Pocity nejedné matky, jejíž dítě se ještě v deseti letech v noci pomočuje.

V pokojíčku je smrad, všechno zase převlékat, prát, sušit… Pokrývka už začíná zapáchat, asi budu muset koupit novou. Proč? Proč zrovna on/ona? Proč ostatní děti v noci vydrží a můj syn se klidně počůrá? Ano, vidím, že ho to samotného mrzí, a nepomáhají ani prosby, ani hrozby. Kde je chyba? Ve mně? V synovi? V rodině? Ve škole? Dětská doktorka tvrdí, že je zdravotně v pořádku, tak proč?

Takové otázky si kladou rodiče tisíců dětí nejen v Česku, ale po celém světě. Noční pomočování, odborně nazývané enuréza, je běžnějším problémem, než by se mohlo zdát. Podle odhadů trpí tímto problémem 15-20 % pětiletých dětí, přibližně 5% dětí ve věku deseti let a 1-2 % dětí kolem 15 let.

Přestože je enuréza častá, mnozí rodiče se s tímto problémem cítí osamoceni. Dítě, které se v noci pomočuje, často zažívá stud, pocit selhání a nízké sebevědomí. Rodiče pak zoufalství, vyčerpání a obavy, zda jejich dítěti něco není.

Proč se to děje?

Příčiny nočního pomočování mohou být různé. Některé děti mají genetické predispozice – pokud se rodiče nebo prarodiče v dětství pomočovali, je vyšší pravděpodobnost, že jejich dítě bude mít stejný problém. Další příčinou může být pomalejší vývoj nervového systému, který ovládá močový měchýř, nebo nedostatečná produkce hormonu vazopresinu, jenž snižuje tvorbu moči v noci. Některé děti mají prostě menší kapacitu močového měchýře nebo hluboký spánek, ze kterého se těžko probouzejí.

Psychologické faktory

Kromě fyzických příčin hrají důležitou roli i psychologické faktory. Stres, napětí, rodinné problémy, změny v životě dítěte, jako je narození sourozence, rozvod rodičů nebo přestěhování, mohou noční pomočování zhoršovat. Děti jsou na stres citlivé a jejich tělo na něj může reagovat různými způsoby, včetně enurézy. Proto je důležité, aby rodiče s dítětem o jeho pocitech mluvili a poskytli mu potřebnou podporu a pocit bezpečí.

Praktické rady a řešení

Co tedy dělat, když se dítě v noci pomočuje? Jak mu pomoci a zároveň si uchovat nervy? Existuje několik kroků a opatření, které mohou situaci zlepšit:

  1. Komunikace a podpora: Rodiče by měli se svým dítětem mluvit otevřeně, bez výčitek a trestů. Dítě potřebuje vědět, že se není čeho bát a že má podporu rodičů.
  2. Úprava režimu: Omezte příjem tekutin v podvečer, zejména nápojů s kofeinem a cukrem. Dítě by mělo chodit na záchod pravidelně před spaním.
  3. Vedení deníku: Záznamy o tom, kdy se dítě pomočuje, mohou pomoci identifikovat vzorce a spouštěče. To může být užitečné při konzultacích s lékařem nebo psychologem.
  4. Nákup speciálního prádla: Moderní technologie nabízí rodičům a dětem praktické řešení v podobě speciálního spodního prádla. To vypadá jako běžné spodní prádlo, ale je vyrobeno z materiálů, které dokáží absorbovat moč a nepropustí ji. Díky tomu dítě necítí stud a rodiče mají méně práce s praním ložního prádla. Toto prádlo je navrženo tak, aby bylo diskrétní a pohodlné, což pomáhá zlepšit sebevědomí dítěte.
  5. Použití alarmu: Speciální zařízení, které se připne na pyžamo. Spustí alarm při prvních kapkách moči a pomůže dítěti naučit rozpoznávat signály plného měchýře a probudit se včas.

Kdy vyhledat pomoc?

Zhruba do 5 let věku není nic mimořádného, že se dítě v noci pomočí, protože reaktivita mozkových center na signály z naplněného měchýře teprve dozrává. Když však noční příhody přetrvávají i po pátém roce dítěte, měli by se rodiče poradit o vhodné léčbě s dětským lékařem.

Pediatr může doporučit specializovaná vyšetření, aby vyloučil fyziologické problémy, jako jsou infekce močových cest, diabetes nebo jiné zdravotní potíže. V některých případech může pomoci i konzultace s dětským psychologem, který může odhalit možné psychologické příčiny pomočování.

Závěrem

Noční pomočování není konec světa, i když se tak může na první pohled zdát. S trpělivostí, podporou a správnými kroky mohou rodiče i děti tento problém úspěšně zvládnout. A hlavně – nezapomínejme, že nejsou sami. Enuréza je běžným problémem a mnoho rodičů i dětí se s ní úspěšně vypořádalo. Důležité je hledat pomoc, neztrácet naději a věřit, že suché noci opět přijdou.

Zdroj:

Rodina.cz (Enuréza očima dětí)

Wikipedie (Enuréza)

Top lékař (Enuréza – močová inkontinence u dětí)

Maminky.eu (Enuréza – noční pomočování u dětí)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám