Článek
V roce 2014 si synovec Ester Janečkové sáhl na život. Byl gay a dle dopisu na rozloučenou odmítal dál žít v netolerantní společnosti. Jeho rodiče přitom o jeho orientaci nic netušili. Až ve zmíněném dopise se dozvěděli, že jejich čtrnáctiletý syn Filip špatně snášel hanlivé projevy na adresu homosexuálů a tíhu takového života už zkrátka neunesl. „Neumím si představit nic horšího. Pro mě to nebyl syn, byl to synovec, ale ta bolest byla naprosto příšerná,“ vzpomínala moderátorka na osudný den, kdy se dospívající mladík oběsil.
Farářova kázání proti homosexuálům
Dnes už je bolest menší, přesto Janečková stále lituje, že se smrti jejího synovce nepodařilo zabránit. Svoji tetu Filip v dopise na rozloučenou požádal, aby začala veřejně mluvit o problémech homosexuálů. Právě proto stála u zrodu poradny S barvou ven. „Filipovi sice už nepomůžeme, nedokázali jsme zabránit jeho smrti, ale jiným snad ano.“ Poradna je určená pro všechny, kteří mají nějaké problémy. Ať už jsou to gayové, lesby, nebo transgender osoby. Sama Janečková má tři děti, jeden ze synů je stejně starý, jako byl Filip. I proto všechno bytostně prožívala. Tak jako celá rodina.
Na smrti mladého člověka se podle Ester Janečkové neblaze podepsala také církev. Filip totiž chodil do vesnického kostela, kde často poslouchal místného faráře. A jeho slova byla podle ní namířena i proti homosexuálům. Mladík tam sice přestal chodit, některé věty v něm ale samozřejmě zůstaly. „To vy jste ho zabil, vy a lidi jako jste vy,“ vmetla faráři do tváře Janečková, když přímo u rakve chlapce prohlašoval, že ho znal a měl ho rád.
Jedna tragédie za druhou
Janečková nechtěla jít proti církvi. Ale poté, co se její slova dostala na veřejnost, hodně lidí jí vyjadřovalo podporu. „Já jsem katolička, jsem pokřtěná, jsem biřmovaná, všechny naše děti jsou pokřtěné. S manželem a dcerou Sárou chodíváme do kostela u nás ve Kbelích, i když neříkám, že každou neděli. Máme tam velmi příjemného kněze, františkána Jiljího,“ prozradila. Přesto dodala, že netuší, zda bude chtít zůstat v lůně církve po tom všem, co se stalo.
Bohužel tragédie provázejí rodinu Ester Janečková už hodně dlouho. V koncentračních táborech zahynuli někteří její příbuzní. Další těžká zkouška nastala za během komunistického režimu, kdy byla celá rodina pronásledována StB. Když se ale podíváme ještě hlouběji do historie, tak jeden z dávných příbuzných Ester Janečkové, Ignác Rosenzweig, byl zastřelen na Štědrý den roku 1906. Vrahem byl syn hajného, chtěl pomstít své rodiče, kteří dříve seděli ve vězení za krádež u Rosenzweigů.
Srdíčko už netlouklo
Bohužel to stále není všechno. Když si její manžel našel jinou ženu, na nějakou dobu se rozešli. „Těsně před Vánoci se Zdeněk rozhodl, že skutečně odchází, s tím, že to dětem vysvětlil tak, že má raději jinou paní než mě. Bylo to strašné,“ tvrdila. Asi málokdo by čekal, že se k sobě ještě někdy vrátí. Ale stalo. A na chvíli to vypadalo, že je všechno zlé pryč.
Jenže moderátorka o dítě přišla krátce poté, co těhotenství oznámila. „Měla jsem hrozně divný pocit. Vlastně jsem se to úplně bála vyslovit. Řekla jsem Zdeňkovi, že mám poslední dva dny pocit mrtvýho břicha, že mě to děsí. Měla jsem pocit, že je najednou to břicho menší a že se tam tak nějak nic neděje. Pak jsme šli na ultrazvuk, kde jsem tak nějak viděla, jak tam pulzuje krev, ale nedošlo mi, že je to krev z placenty. Naše doktorka dlouho mlčela a pak jen řekla, že je to špatný. Protože srdíčko už netlouklo,“ přiznala bolestnou zkušenost.