Článek
Tohle jsem opravdu nečekal.
Když se pak záhy objevily spekulace o důvodech odchodu, jež byly v totálním rozporu s oficiálním oznámením Kanceláře prezidenta, a přitom se odvolávaly na dva obeznalé zdroje, zatrnulo mi ještě víc. A červíček v hlavě začal pracovat.
Vynořila se otázka. Nebylo snad loňské až příliš vřelé doporučení špiček Senátu panu prezidentovi, aby dosavadní kancléřku horní komory angažoval k sobě, vlastně spiknutím proti hlavě státu, vědomým ochromením jeho úřadu od samého počátku?
Prý už tehdy bylo kdekomu z administrativy i z vedení Senátu jasné, že paní kancléřka personální konsolidaci KPR příliš neprospěje, stejně jako tomu bylo v Senátu.
Ale hrozné podezření z úkladů druhého nejvyššího ústavního činitele na místě není. Předpokládat tak rafinovaný záměr by bylo paranoidní a nepříliš vzdálené údajnému senátnímu spiknutí za účelem odstavení z funkce tehdy už téměř zdravého Miloše Zemana.
Zatím stačí pouze si připustit, že na náhlém odchodu paní kancléřky „něco možná bude“. Nemoc pravděpodobně ne, paní kancléřka až dosud sršela energií a v personálních inovacích strčila Zemanova Mynáře do kapsy.
Po odchodu Pavlovy mluvčí, šéfky jeho kabinetu – a kdo ví, zda je výčet dam úplný – teď ze služeb hlavy státu odchází i šéfová nejvyšší. Někdo na síti připomněl, že revoluce požírá vlastní děti. Ale copak to byla revoluce? A jaképak dětičky.
Už to bude skoro padesát let, co v USA vznikl slavný film, který rekonstruoval dobovou politickou aféru všech afér, causu Watergate. Prezidentu Nixonovi „zlomila“ vaz. Všichni jeho spolupracovníci si museli sbalit kufříky a rychle se odporoučet. Hodně namočené čekal soud.
Film se v českém znění jmenoval „Všichni prezidentovi muži“.
Dámy „odejité“ z kanceláře našeho v ničem namočeného prezidenta (ne jako vymáchaný Nixon) byly vnitřně integrované a bezúhonné, jen jim to v zaměstnání nějak „nesedlo“.
S velkou mírou nadsázky by případný film o nich mohl nést název „Všechny prezidentovy ženy“? Na rozdíl od amerického thrilleru by však šlo o smutnou komedii.