Článek
Známe asi 50 druhů afrikánů, kteří se řadí do čeledi hvězdnicovité. Původem rostlina pochází z Jižní Ameriky a její latinský název je Tagetes.
Kdy provést výsev afrikánů (semena)
Semena vysévejte v únoru až březnu do truhlíku nebo do výsevních misek a ponechte je doma za oknem. Pokud chcete vysévat semínka přímo na venkovní stanoviště, proveďte to až v druhé polovině dubna nebo v květnu. Semena vysévejte řídce abyste je nemuseli po vyklíčení hned rozsazovat. Po odkvětu afrikán vytvoří semena, ty seberte, na suchém místě je skladujte do dalšího roku a budete mít připravenou zásobu semen vhodných k výsevu.
Kdy vysadit afrikány (sazenice)
Afrikán není mrazuvzdorný, proto jej vysazujte na záhon až za teplého počasí, v průběhu května. Sazenice můžete vypěstovat ze semen nebo je pořídíte v zahradnictví, což je rozhodně jednodušší varianta, zvláště když zvolíte cenově výhodné balení po 10 kusech. Afrikán je opravdu nenáročný a je možné jej přesazovat i v plném květu.
Jaké druhy afrikánu můžete vybrat
Je známo asi přes 50 druhů afrikánů, ale nejčastěji se pěstují tyto druhy:
- Afrikán jemnolistý – Je drobným vzrůstem i květenstvím,dosahuje výšky od 20 do 30 cm, ale tvoří větší množství jednoduchých žlutých květů.
- Afrikán rozkladitý – Patří mezi nejčastěji pěstované, jeho výška je 25 až 35 cm a má bohaté plné žluto-oranžovo-červené květy.
- Afrikán vzpřímený – Je vyšší, 50 až 60 cm, a vytváří bohaté květy, které se používají dokonce i k řezu do kytic. Pěstuje se i jako zdroj luteinu, který slouží jako potravinářské barvivo.
- Afrikán drobný – Menší keřík s jednoduchým žlutým květenstvím. Jeho použití je jako zdroj esenciálního oleje. Jeho vonná esence se používá pro výrobu voňavek.
- Afrikán lesklý – Asi 50 cm vysoká bylina se používá jako koření do omáček či polévek, které připomíná anýz. Také je vhodný na přípravu čajů s léčivými účinky.
Kde vysadit afrikány (kam umístit afrikány)
Afrikán není náročnou letničkou, přesto zde máte pár zásad ke správnému výběru stanoviště, aby afrikán dobře prospíval. Mějte na paměti, že afrikán nepatří mezi voňavé rostliny, proto je neumísťujte do místnosti nebo blízko zahradního posezení. Co tedy potřebuje?
- Plné slunce, možný je i polostín.
- Postačí běžná zahradní zemina, popřípadě humózní půda.
- Dopřejte afrikánu spíše vydatnější zálivku.
- Afrikán je vhodný k sázení do zeleninových záhonů jako indikátor slimáků a odpuzovač půdních háďátek. Rovněž také může působit odpudivě na mšice a komáry.
- Možné je afrikán pěstovat v truhlíku, květináči nebo v letničkových záhonech.
Jaký substrát použít pro afrikány
Pro afrikány nepotřebujete žádný speciální substrát, postačí pouze běžná zahradní zemina, případně můžete použít substrát pro balkónové rostliny. Tento substrát můžete obohatit proleženým kompostem nebo chlévskou mrvou. V případě výsadby přímo do záhonu, obohaťte půdu právě o kompost nebo organické hnojení.
Co je potřeba k sázení afrikánů
K sázení afrikánů použijte zahradní sázecí lopatku, kterou vyhloubíte jamku při sázení a následně s ní přihrnete zeminu k rostlině. Můžete použít i zahradnické rukavice, ale není to nutné, afrikán není jedovatý. K přípravě záhonu můžete použít zahradní motyčku s kypřičem nebo ruční kultivátor k provzdušnění půdy a odstranění plevele.
Jak sázet afrikány (postup)
- Nejprve si připravte nádobu na pěstování či záhon, do kterého chcete afrikány sázet.
- Zeminu nasypte do květináče nebo truhlíku.
- Vyhloubejte menší jamky.
- Vložte do jamky afrikán.
- Přihrňte zeminu a lehce udusejte.
- Na závěr mu dopřejte zálivku.
Jak na pěstování afrikánů (+co potřebují afrikány)
- Zálivka – Afrikán potřebuje spíše vydatnější zálivku, ale vydrží i když má chvíli suší, a i naopak chvíli vlhčí půdu.
- Světlo – Dopřejte mu slunné stanoviště, ale snese i polostín.
- Půda – Postačí pěstování v běžné zemině nebo substrátu pro balkónové rostliny.
- Slimáci – Ti afrikán milují a často jej dokážou celý sežrat. Použijte různé přípravky proti slimákům, které zakoupíte v zahradnictví.
- Odstraňujte odkvetlé květy, prodloužíte vegetační dobu.
Kdy a jak stříhat afrikány (+jak zaštipovat afrikány)
Při pěstování afrikánů se stříhají odkvetlé květy. Odkvetlé květy je vhodné odstranit, pokud si nevyséváte afrikány ze semen a nechcete je využít na semena. Rostlina se díky odstraňování odkvetlých květů nevysiluje tvorbou semen, zároveň je její vzhled stále krásný a nepůsobí seschle. Také tím prodloužíte její vegetační dobu. K ustřihnutí odkvetlého květu postačí běžné nebo zahradnické nůžky.
Kdy, jak a čím hnojit afrikány
Afrikán kromě vydatnější zálivky a odstraňování odkvetlých květů potřebuje i další péči, a to v podobě hnojení. Hnojte zhruba každých deset dní v období od léta do podzimu, tedy po celou vegetační dobu afrikánu. K hnojení použijte běžně dostupná hnojiva pro letničky, která rozřeďte dle návodu na jejich obalu. Afrikán po odkvětu může působit i jako zelené hnojivo, které zvýší obsah organické hmoty v půdě. Jednoduše jej po odkvětu zarýpejte do půdy.
Jak přesadit afrikány
Vzešlé semenáčky afrikánů přesazujte po vyrašení dvou pravých lístků do větších nádob, aby měly dostatek prostoru. Semenáčky přesazujte v květnu až po přejití ranních mrazíků, afrikán vydrží teploty kolem 5 °C. Pokud nejste spokojení s výběrem stanoviště pro již vykvetlý afrikán, bez problémů jej můžete přesadit, afrikán to zvládne.
- Připravte si větší květináč, truhlík nebo upravte záhon na který afrikán přijde.
- Nasypte substrát pro balkónové rostliny nebo zahradní zeminu do nádoby.
- Pomocí zahradní lopatky vyhloubíte jamky, do kterých afrikány zasadíte.
- Přihrňte zeminu a okolí afrikánu lehce udusejte.
- Dopřejte afrikánům přiměřenou zálivku. Pozor u malých semenáčků na přemokření, hrozilo by riziko vzniku plísně.
Jak rozmnožovat afrikány
Afrikán se rozmnožuje pomocí semen, která si zakoupíte nebo je získáte sami z odkvetlých květů afrikánu. Odkvetlé květy sesbírejte, usušte a skladujte semena v suchu až do března, kdy je můžete začít vysévat v bytě. Pro výsev semen do záhonu zvolte období května nebo června.
- Připravte si výsevní misky, které umístíte za okno ve vytápěné místnosti. Pro klíčení semen je důležitá teplota, která by měla být kolem 21–24 °C.
- Do misek dejte zahradní zeminu.
- Semena položte do misek a překryjte asi 1 cm zeminy.
- Pro pěstování přímo v záhoně vysévejte semena do řádků vzdálených 30 cm od sebe. Na jeden metr řádku umístěte 20–40 semen.
Co s afrikány na jaře
V jarním období budete mít s afrikány nejvíce práce. V březnu vysejte semínka do výsevních misek a po vyrašení dvou pravých lístků je přesaďte do větších nádob. Do venkovních prostor je umístěte až po přejití ranních mrazů a v průběhu května můžete vysévat semínka přímo na záhon. Afrikány po celé jarní období důkladně zalévejte a začněte s hnojením každých 10 dní s rozvojem poupat. Používejte běžné hnojivo pro letničky.
Co s afrikány v létě
V letních měsících dbejte na dostatečnou zálivku, afrikány v květináčích můžete zalévat dokonce dvakrát denně když je velké horko. Chvilkové přemokření nebo sucho afrikánům nevadí. Dále je každých 10 dní hnojte. Odkvetlé květy odstraňujte, pokud je nechcete nechat na semena. Odkvetlé květy sbírejte v době, kdy půjdou ze semeníku volně vysypat za slunného počasí, umístěte je na teplé, stinné a suché místo. Takto odkvetlé květy usušte, semena vyjměte a uskladněte v papírovém sáčku na suchém místě.
Co s afrikány na podzim
Na podzim odstraňte rostliny z květináčů a záhonů. Afrikán je jednoletý, budete jej tedy muset vyhodit nebo je možné jej zarýpat do záhonu jako zelené hnojení. Organické hnojení zvýší množství humusu v půdě a pomáhá zlepšovat zdraví půdy.
Co s afrikány v zimě
V zimním období semena afrikánů uchovávejte v papírovém sáčku na suchém místě, aby nechytla plíseň. Žádná další péče v tomto období není potřeb
Zdroj: Gardenersworld, The Spruce