Článek
Ačkoliv nezmínil přesnou příčinu, dodal, že se jedná o ztrátu vidění po oční infekci.
„Jak mnozí z vás vědí, přišel jsem o zrak,“ citují vyjádření staré pár dní česká i zahraniční média, ale jen málokdo si dokáže představit, co skutečně ztráta zraku znamená. Zejména v průběhu života, kdy sám Elton John ví, o co přišel.
Pro porovnání, jeden z faktů u slepých lidí, kterým chybí zrak již od narození, je uvědomění, že neví, o co přišli. Nikdy neviděli, neví, co jim „má“ chybět, neznají barvy, tvary, obličeje, prostorovou orientaci pomocí zraku a spoléhají se na ostatní smysly. Co si neosahají hmatem, to si nedovedou představit. Přestože je život pro ně v mnohých směrech obtížnější, psychickou zátěž z pozbytí zraku neznají.
Kdežto osoby, které o zrak přišly v průběhu života, toto cítí velmi intenzivně. A pokud dochází k úbytku zraku postupně a je zřejmé, že slepota dříve nebo později přijde, můžeme hovořit o naprosto trýznivé situaci, jelikož jak je známo, díky zraku přijímáme až sedmdesát procent informací.
Ovšem pokud ke ztrátě dochází postupně, je možno se připravit na budoucnost.
Zdá se, že v této situaci se dlouhodobě nachází právě sir John. A ačkoliv se různé mediální titulky zdají být zavádějící a kdekdo by si pomyslel, že je tato popová ikona dočista slepá, není tomu tak. Což je skvělé, ale na závažnosti celé situace i jejího psychického kontextu to příliš nemění.
Pojďme si říct proč.
Třetího září toho roku napsal na svém instagramovém profilu Elton John následující:
„Přes léto jsem se potýkal s těžkou oční infekcí, kvůli které jsem bohužel viděl jen na jedno oko. Uzdravuji se, ale je to extrémně pomalý proces a bude nějakou dobu trvat, než se zrak do zasaženého oka vrátí.
Jsem vděčný za vynikající tým lékařů, sester a za mou rodinu, kteří se o mě v posledních několika týdnech tak dobře starali. V tichosti trávím letní rehabilitaci doma a cítím se pozitivně ohledně pokroku, který jsem dosud udělal ve svém léčení a regeneraci.“ (Instagram sira Eltona Johna, online)
V rozhovoru pro Good Morning America 25. listopadu řekl, že se jedná o pravé oko, na které kvůli oné infekci nevidí již od července s tím, že je pro něj obtížné nahrávat hudbu a dělat práci, kterou miluje, neboť „pro začátek“ nevidí ani text.
Jeho vyjádření bylo plné naděje a trápení zároveň. A nyní, o tři měsíce později, sir uvedl, že na zasažené oko oslepl úplně.
Ano, asi si říkáte, vždyť má ještě druhé oko. Ovšem ani to není dle jeho slov v nejlepší kondici a je jen velmi těžko představitelné, jak samotná umělecká práce i běžné denní činnosti jsou omezené, a co to pro něho samotného v reálném důsledku znamená.
Můžeme jen doufat, že jeho levé oko bude natolik silné, aby mohl žít svůj život tak, jak by si přál. A jak sám zmínil, je v péči výborného týmu lidí.
Pravdou ale zůstává, že jsou oční infekce a jejich příčiny zákeřné, odolné a opakující se.
Jaké jsou nejčastější oční infekce a kdy přechází ve slepotu
Příčinami očních infekcí jsou buď bakterie, viry, plísně , parazité či případně další specifické příčiny typu chlamydie. Může k nim dojít i při poranění oka, dotyku oka se špinavým povrchem apod.
Nejčastěji dochází k infekcím předního segmentu oka (víčka, spojivky, rohovky, duhovky, bělimy a episkléry) a projevují se typicky červeným okem. Zánět zadního segmentu oka (sklivec, sítnice) je vzácnější.
Poměrně častou, běžnou a dobře léčitelnou infekcí oka je zánět spojivek čili konjunktivitida. Mezi další infekce se řadí:
- Zánět víček (blefaritida)
- Zánět rohovky (keratitida)
- Zánět episkléry (episkleritida)
- Zánět očnice (orbitocelulitida)
- Zánět slzného vaku (dacryocystitida)
- Zánět slzné žlázy (dacryoadenitida)
- Zánět slzného kanálku (kanalikulitida)
Přičemž nejčastější bakterií způsobující potíže je stafylokok. Mezi viry pak dominují adenoviry a herpetické viry.
Je možno se ale setkat také s infekcemi skrze chlamydie, které se řadí mezi parazity, a jsou často přenášené sexuálním stykem. Méně specifickými příčinami jsou pak plísně a další parazité. Pakliže není infekce oka řešena včas, nezabírají antibiotika, je zasažena velká část oka či se jedná o méně typickou či odolnou příčinu, může dojít bez odborné péče k těžkému omezení zraku až slepotě.
Co nasvědčuje oční infekci:
- Bolest nebo podráždění očí.
- Červené oči.
- Citlivost na světlo.
- Rozmazané vidění.
- Svědění nebo pálení očí.
- Vodnatý nebo hustý výtok.
- Otok a zarudnutí očních víček.
Jak předcházet onemocnění oka:
- Dodržujte hygienu rukou a zbytečně si nasahejte do oblasti očí.
- Při práci nebo sportu noste ochranné brýle.
- Nesdílejte s ostatními lidmi předměty, které přicházejí do styku s vašima očima, jako například ručníky, brýle, pomůcky k hygieně a kosmetice.
- Čistěte předměty, které jsou v kontaktu s vašima očima (např. řasenka).
- Pokud užíváte čočky, dbejte na jejich čistotu, včetně pouzdra.
- Kontaktujte očního lékaře, pokud máte nějaké příznaky oční infekce.
Pro samotného Eltona Johna, stejně jako pro každého jiného člověka, kterého v průběhu života opouští zrak, to musí být nesmírně těžké a jak je zřejmé, peníze, sláva či moc nikdy nejsou všechno.
Nezbývá nic jiného než věřit, že zrak krále popu bude v co nejlepší možné kondici, aby se svět mohl nadále těšit z geniálního uměleckého umu, kterým disponuje.
A on sám nepozbyl zbytek zraku, který je tak důležitý. I s ohledem na soukromý život jeho samotného.
Zdroje: