Hlavní obsah
Lidé a společnost

Máte uklizený hrob? Na Dušičky se to musí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ilona Golovleva
30. 10. 13:06

Máme za sebou dušičkový víkend. Dušičky jako takové nás teprve čekají.

Článek

Otázkou, kterou mně po ránu položila jedna paní, jsem byla zaskočena. Proč bych měla mít uklizený hrob? Navíc ještě žádný nemám. A až mít budu, asi si ho těžko uklidím. Až po pár minutách mně došlo, že se ptá kvůli nadcházejícímu svátkům. Svátku všech zesnulých a svátku dušiček. Ten první se slaví 1. 11. - což je vzpomínková slavnost těch zemřelých, kteří dosáhli své blaženosti a jejichž duše už nalezly klid. Ten druhý, připadající na 2. 11., je oslavou těch duší, které ještě pobývají v očistci. A v tu chvíli jsem už měla jasno, proč byl všude na silnicích o víkendu takový provoz a potkávala jsem tolik smutných, převážně starých lidí. Zřejmě je to ostuda, že tímto svátkem nežiji a pravidelně se o dušičkovém víkendu nezapojuji do úklidu hrobu, aby byl na začátek listopadu přichystán.

Je pravdou, že slavit to, že někdo umřel, je dost podivné, když se nad tím zamyslíte. I když v některých kulturách vnímají smrt zcela jinak. Zemřelé doprovází průvod v bílých šatech, zpívá se, tančí a oslavuje se odchod na lepší svět. Ale u nás je odchod našich blízkých obvykle provázen velkým smutkem . A připomínat si tuto bolestnou událost na podzim v našich zeměpisných šířkách, kdy sychravé počasí a spadané listí na náladě nepřidá, je k zamyšlení. Asi proto mají mnozí spojen tento měsíc s depresemi. V létě by se slavilo líp.

Například v Mexiku je svátek mrtvých velkou událostí. Slaví ho již od 31. října a s oslavou končí 2. listopadu. Je chápán jako šťastné shledání mezi živými a mrtvými. Počasí tam mají jiné, svítí Slunce, nepadá listí, není sychravo a určitě si díky jejich veselé povaze nedělají starosti s „povinným“ uklízením hrobů. Pro mnohé z nás by bylo určitě osvobozující zcela tento svátek vynechat. Vždyť zapálit svíčku a vzpomenout si můžeme v průběhu celého roku. A navíc, naši blízcí nám v srdci a vzpomínkách zůstanou navždy. Já ve čtvrtek doma zapálím svíčky za všechny blízké zesnulé. Návštěvu hrobů nechám na léto. Teď na podzim mi to zkrátka nedělá dobře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz