Článek
Jedná se o unikátní rezervaci v samotném srdci Šumavy. Můžeme tu vidět stromy až 400 let staré. Jenom samotný prales je starší než lidský rod. Dříve se zde pralesy nacházely všude, díky lidské činnosti zůstaly z původních pralesů jen malé ostrůvky.
Jedná se o největší nedotčenou plochu ve střední Evropě. Rostou zde smrky, duby a jedle. Tento prales najdeme na západním svahu hory Boubín. Vzácné stromy zde mohou dosahovat věku 300 až 400 let. Ze starých pařezů vyrostou mladé stromky a smrky dosahující výšky až 50 metrů. Kmeny stromů zde uvidíme pokroucené. Kořeny stromů najdeme propletené i kůru stromů vrásčitou a plnou podivných tvarů.
Najdeme tu chudove kořeny. Chudove kořeny mají mohutný kořenový systém. Tento systém roste nad zemí. Mladý strom využívá starého nebo často tlejícího stromu pro svůj růst.
Kolem jádra pralesa vede naučná stezka Boubínský prales. Za výchozí místo se považuje Boubínské jezírko. Toto jezírko vzniklo roku 1836 jako umělá vodní nádrž. Tato nádrž se používala na plavbu dřeva z Boubínských lesů do sklárny v Lenoře. Na stezce najdeme několik pásem. Pásma se odlišují podle toho, jak do života lesa zasahoval člověk. Tento prales se zachoval jen díky lestmistru Johnovi. Na naléhání Johna nakonec kníže Jan Adolf Schwarzenberg vyhověl. V roce 1888 kníže rozhodl, aby lesní porost o rozloze 150 ha se stala vyjmuta z lesního hospodářství a stal se rezervací.