Článek
Jedná se o geomorfologickou subprovincii. Nachází se v severních i východních Čechách a na severozápadní Moravě. Nejvyšším bodem je Ralsko. Ralsko měří 698 m.n.m. Území České tabule tvoří geologické jednotky Česká křídová pánev.
Celková rozloha je 200 km. Žádnou svojí částí se nedotýká státní hranice. Nejzápadnější část najdeme v okrese Louny. Nejvýchodnější část se nachází v okrese Svitavy. Její nejsevernější část najdeme v okrese Česká Lípa a nejjižnější část v okrese Blansko.
Tabuli tvoří křídové horniny. Tyto horniny jsou uloženy ve středních částech horizontálně až subhorizontálně na okrajích zdviženy. Skalní města vznikly z kvádrových pískovců. Vděčíme tomu zvětrávání a odnosu pískovců. Vznikaly taky pseudokrasový tvary ( izolované skály, skalní mísy a voštiny). Mimo strukturních povrchů vázaných na odolnější vrstvy, zde najdeme taky zarovnané povrchy.
Nad plochý povrch se zvedají svědecké vrchy (stolové hory) a neovulkanicke tvary. Údolí Labe tvoří osu. Údolí přítoků obsahují neckovity tvar.