Článek
Jedná se o pohoří v Severních Čechách. Blízko Česko-saského Švýcarska a perfektní destinací na výlet. Svůj úřad mají v Jablonném pod Ještědim.
Lužické hory jsou geomorfologický celek. Na západě se nachází Děčínská vrchovina a na východě je Ještědsko- Kozákovský hřbet. Na jihu se nachází Ralská pahorkatina a České středohoří. Na severu máme Žitavskou pánev a Šluknovskou pahorkatinu.
Hlavní hřeben Lužických hor probíhá jižně od Lužické poruchy. Jedná se o vrch Spravedlnosti a Horní Sedlo. Lužickou poruchu tvoří znělcové, trachytove a vzácně i čedičové kupy. Kupy jsou spojené do zřetelného hřebene.
VRCHOLY NAD 700 M.N.M.
- Luž ( nejvyšší hora)
- Klíč ( u Nového Boru)
- Jedlová ( v obci Jedlové)
- Hvozd
- Pěnkavčí vrch
- Studenec ( v obci Studenec)
- Velký a Malý Buk
- Weberberg
- Bouřný
Vývoj Lužických hor trval více než 600 milionů let. Tyto hory mají zajímavou geologickou stavbu, která se dělí na dvě základní geologické jednotky. Tato významná tektonická struktura je stará. V této struktuře docházelo k pohybu ker.
Na hlavním hřebenu probíhá hlavní rozvodí Severního a Baltského moře. Lužické hory neobsahují větší vodní toky. Nejvýznamnější tok je řeka Kamenice. V centrální části se nachází několik rybníků. Nejznámější je přehrada Naděje u Cvikova. Přehrady na pitnou vodu jsou Chřibská, Naděje a Kunratické rybníky.
V oblasti dolního toku Kamenice dochází k vysazování lososa atlantského. S lososem se můžete setkat v Kamenici a v Chřibské. Populace pstruha je ve velmi špatném stavu. Příčina je ve výskytu kormorána a omezeném vysazování ryb. Ve vodních plochách se můžeme setkat s raky (bahenní a říční). V posledních letech se stav raků zvýšil. Rak je ohrožen v létě nízkou vodou v tocích.
V Lužických horách se můžeme setkat s kamzíkem horským a klidně muflonem. Ze šelem se vyskytuje jezevec,tchoř, liška a kuna. Z Českého Švýcarska se rozšířil rys ostrovid.