Článek
Cikánské jeskyni se také říká Cikánský důl. Tento důl je asi 600 metrů dlouhá boční rokle. Vybíhá z údolí Dobranovského potoka mezi Janovem a sloupskou skalní poustevnou.
Toto skalnaté údolí se zpřístupnilo turistickým místním spolkem na konci 19. století. Dnes se můžeme projít po modré turistické značce, která vede ze Sloupu k hostinci U 7 trpaslíků. V údolí najdeme po obou stranách pískovcové skály s několika nevelkými převisy a jeskyněmi.
Zhruba 100 metrů západně od dolního ústí rokle narazíme na vytesanou Malou Cikánskou jeskyni. Tvoří ji asi 15 metrů široká, 3 až 6 metrů hluboká klenutá prostora. Její strop podpírají dva štíhlé pilíře.
Jeskyně zhotovili kolem roku 1756, kvůli těžbě brusného písku pro výrobu zrcadler. Přibližně 600 metrů dále po proudu Dobranovského potoka směrem k Pihelu najdeme mohutný přirozený skalní převis. Tento převis se označuje jako Velká Cikánská jeskyně. Do údolí se otevírá 15 metrů široký a 3 metry vysokým portálem. Za portálem pokračuje poměrně rozlehlá prostora s plochým stropem bez podpůrných pilířů do hloubky zhruba 28 metrů. Místní tradice říká, že příležitostné obydlí sloužilo k potulným cikánům.
V horní části se Cikánský důl rozšiřuje. V jeho středu se nachází nevelký skalní ostroh. Kousek nad ostrohem se údolní cesta dostává k silnici ze Sloupu. Tato silnice byla proražena v roce 1827 průrvou mezi dvěma skalami. Tyto průrvy se označovaly jako Velký a Malý Dutý kámen. Původní cestu dodnes můžeme potkat ve strži na východní straně silnice. Na vrcholku Dutého kamene se nacházel kamenný Mariánský sloup. Sloup nechal zhotovit v roce 1735 hejtman Martin Fleck. Od roku 1843 se sloup nachází u kostela ve Sloupu.
V prohlubni nad jednou ze skal Dutého kamene se nacházely tři vyvýšeniny. Vyvýšeniny se označovaly jako Švédské hroby. Pověsti říkají, že v nich by měli být pohřbení švédský vojáci. V roce 1881 se dělaly vykopávky, ale žádné hroby nebyly odkryty. Nalezly jen stříbrnou minci a několik kusů železa. Nejspíše pojmenování místa bylo podle tvaru vyvýšenin.