Článek
Jedná se o závažný stav, který se charakterizuje extrémními výkyvy nálad, depresemi, poruchami soustředění, výpadky paměti, silným rozzuřeným a změnami vnímání času. Matka ztrácí kontakt s realitou, může trpět bludy a halucinacemi, ale těchto stavů si nejsou vědomy. Symptomy se mohou objevovat dva týdny po porodu. Tyto stavy trvají od dvou do dvanácti týdnů a jsou velmi proměnlivé. Tato nemoc si může vyžádat i hospitalizaci. Při léčbě se používá antipsychotické medikamenty a stabilizátory nálad. Jakmile se objevuje riziko sebevraždy, tak se mohou používat i elektrošoky.
Rizikové faktory, které můžou ohrozit matku i dítě, se zhruba u poloviny žen nevyskytují. U žen, u kterých se už nějaké psychické problémy vyskytly, či mají bipolární poruchu nebo v rodině se vyskytují často psychické problémy. Tak bývají větší hrozbou pro sebe a dítě. Matky, které byli hospitalizovaní na psychiatrii hned po porodu, mají větší riziko spáchat sebevraždu během prvního roku po porodu.
Laktační psychóza se liší od poporodní deprese. Samotná definice laktační psychózy není nijak diagnostikována, ale je velmi rozšířená. Samotná diagnostika potřebuje formální diagnostické kategorie a vědecké zkoumání. Musí se více zjistit o jejich příčinách, následné pomoci a prevenci.
Symptomy poporodní psychózy
Samotné symptomy se začnou objevovat během prvních dvou týdnů po porodu. Symptomy se obměňují a rychle se dokáží měnit. Mezi hlavní příznaky patří náhle změny nálad, deprese, silná zmatenost, ztráta zábran, paranoia, halucinace a bludy.