Článek
Tiky jsou příčinou neurologických poruch. Mohou se projevovat obtížně kontrolovanými pohyby nebo verbálními projevy. V některých případech se mohou projevovat bizarními projevy. Samotné tiky nejsou nebezpečné. Tiky nepříjemně narušují sociální život nemocného.
Příčiny tiků
Přesná příčina této nemoci není jasná. Může už vznikat v dětství či v pubertě, častěji se objevuje u mužů. Zhruba jedno procento populace trpí tikovými poruchami. Většinou se jedná o lehčí formu tiků, které unikají pozornosti.
Projevy nemoci
Existuje více podtypů této nemoci. Za časté se považují pohybové a hlasové tiky. Pohybové tiky mohou vypadat jako náhle a trhavé nebo kroutivé pohyby různých částí těla. Mohou vypadat jako záškuby a kroucení končetin, pomrkavani, pohyby rtů, záškuby nosu, vytrhávání vlasů a mnohé další.
Při hlasových tiků se vyskytují různé zvuky. Zvuky mohou vypadat jako broukání, pískání, pokašlávání a krkání. Složitější hlasové tiky se projevují vykřikováním určitých slabik nebo slov. U některých lidí se projevují jako opakování nahlas pohybů nebo slov po lidech ve svém okolí.
Za těžkou formu této nemoci se považuje Tourettuv syndrom. U tohoto syndromu se nacházejí pohybové tiky a výrazné hlasové tiky. Často jde o vykřikování obcezných slov na veřejnosti.
Člověk má omezenou kontrolu, ale postupně se zvyšuje vnitřní napětí a to ho donutí tik provést. Po provedeném tiku se objeví dočasná úleva.
Diagnostika
Lidé s tikovou poruchou vyšetřuje neurolog. Neurolog provádí vyšetření mozku za pomocí CT (u dospělých) a magnetická rezonance MRI (u dětí).
Léčba tiků
Některé tiky se nijak neléčí. Pacienti jsou jen sledovaní a tiky po čase samy odezní. U silných tiků, které způsobují obtíže, se většinou podávají neuroleptika.