Článek
Jedná se o vzácné a zároveň smrtící onemocnění. Při disekci obratlové tepny dochází k roztržení cévní stěny. Tato céva má klíčovou roli v zásobování mozku, míchy, mozkových obalů a hlubokých krčních svalů kyslíkem i živinami. Při disekci vznikne trhlina ve stěně tepny. Do stěny tepny vtéká krev, což může způsobit zúžení tepny a vznik výdutí nebo krevní sraženiny.
Za výsledek se bere snížení průtoků krve, což vede k ischemii. Ischemie je nedostatek kyslíku v mozku a další vážné komplikace.
Hlavně mladší jedinci mají problém s disekci. Disekce je častější u lidí, kteří mají vrozené poruchy pojivové tkáně. K disekci nedochází jen po úrazu hlavy či krku. Může dojít také po prudkém pohybu hlavy či krku (např: při sportu). Za rizikové se berou chirurgické zákroky v oblasti krku, nešetrné chiroplasticke zákroky i běžné denní aktivity (např: náhlý pohyb hlavou).
Příznaky a projevy
Samotné příznaky jsou různorodé a liší se v závislosti na rozsahu poškození cévy. Za nejčastější příznak se bere intenzivní bolest hlavy nebo krku. Tato bolest může být lokalizovaná za očima. Pacient popisuje tuto bolest hlavy, jako nejhorší v jeho životě. Za další projevy se uvádějí závratě, nevolnost, zvracení, poruchy vidění, ztráta rovnováhy a potíže s mluvením. U některých pacientů se objevují i neurologické příznaky (ztráta koordinace pohybů, slabost končetin, ochrnutí obličeje nebo dočasná slepota na jedno oko).
Diagnostika
Nejbezpečnější vyšetření se používá CT a MR angiografie. Angiografie zpracovává detailní obraz cév a umožňuje rychlou diagnózu tohoto stavu. Taky se může použít digitální subtrakční angiografie, jedná se o invazivní zobrazovací metodu, která udává ještě přesnější zobrazování cévních struktur. Tato metoda používá kontrastní látky a rentgenové záření k vytvoření obrazů cév.
Ve vážných případech se provádí katetrizační angiografie. Při tomto vyšetření se zavádí tenký katedr, kterým se provádí přímé měření průtoku krve. Tato metoda se používá hlavně u pacientů s komplikovanými nebo nejasnými případy. V některých případech je nutné provést biopsii, pro vyloučení jiných typů nádorů.
Léčba
U lehčích forem nemoci se podávají léky na ředění krve. Také je potřeba dlouhodobě pacienta sledovat.
V těžších případech nemoci se provádí chirurgická léčba. Samotný chirurgický zákrok vyžaduje rekonstrukci poškozené cévy, odstranění krevních sraženin nebo oprava výdutí. Chirurgická léčba se bere za velmi rizikovou a vyžaduje specializovaný přístup.