Hlavní obsah

Druhy deprese

Foto: Ivana Vencová

Obrázek pochází z www.pixabay.com

Napíšu Vám, jak vypadají druhy deprese.

Článek

1. Klinická deprese: jedná se o základní formu deprese. Řadí se mezi lehčí deprese. Je dostatečně závažná a vhodná ke klinické léčbě.

2. Endogenní deprese: tato forma deprese přijde náhle a bez příčiny. Způsobuje ji nevyvážené chemické prostředí v mozku. Musí se upravovat léky (antidepresiv).

3. Psychosomatická deprese: projevují se psychosomatické potíže jako je porucha spánku, bolest hlavy, kloubů, zad, žaludku, srdce, trávicí potíže, dýchací potíže a závratě.

4. Symptomatická deprese: projevuje se jako deprese, ve skutečnosti se o depresi nejedná. Většinou se jedná o vedlejší příznak otravy, nádoru, epilepsie a případně demence.

5. Sezónní deprese: většinou přichází v určitým ročním období a vrací se každoročně, nejčastěji v zimě. Mírný se terapií světlem. Stimuluje se produkce neurotransmiterů (např: serotonin). Pří těžké formě se může kombinovat i s jinou léčbou.

6. Deprese v těhotenství: náchylnější jsou mladší ženy, ženy nad 35 let a špatnou sociální podporou atd. Musí se zvážit riziko psychofarmak na plod a negativní následky neléčené psychické poruchy.

7. Poporodní deprese: objevuje se převážně u jedné ze sedmi žen do jednoho roku po porodu. Za hlavní příznaky se bere depresivní stavy, únava, porucha spánku,a nechuť k jídlu. Stav se odlišuje od poporodní psychózy.

8. Deprese v menopauze: při menopauze dochází ke změnám hladin estrogenů a progesteronu s následným estrogenovym poklesem. Toto se jedná o riziko rozvoje deprese. Zvlášť u žen, který měly depresi v minulosti.

9. Deprese u dětí a mládeže: může způsobovat poruchy chování, agresivitu a somatické stesky. Objevuje se pocit nudy, podrážděnost, riskantní chování a úzkost spojená s konzumací alkoholu a drog. Je vyšší riziko spáchání sebevraždy než u dospělých.

10. Úzkostně depresivní porucha: objevuje se deprese a úzkost. Jedná se o těžší průběh i prognózu než ve výskytu těchto onemocnění samostatně. Za nejčastější příčiny se jedná dědičnost, nevyrovnalost neurotransmiterů, prožité trauma a stres.

11. Larvovana deprese: jedná se o projev jiných zdravotních problémů. Při tomto neodchází k dalším projevům deprese. Když se neprokáže žádná fyziologická příčina depresivního onemocnění, tak zmizí po nasazení antidepresiv.

12. Reaktivní deprese: jedná se o přímou reakci na traumatické či stresové životní období. Může nastoupit hned po traumatu a trvá jeden rok. Za spouštěč se může brát úmrtí v rodině nebo jiná velká ztráta.

13. Rezistentní deprese: definuje se jako epizoda deprese. Při tomto pomáhají dva a vice terapeutické pokusy léčby. Nejvíce pomáhá elektrokonvulzivní metoda (ECT) léčby.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám