Článek
1. Energetický metabolismus
Tento metabolismus slouží k výrobě energie pro biochemické reakce, pro udržení tělesných funkcí a teploty živých organismů. V každém okamžiku probíhá velké množství chemických reakcí v živých organismech. Tato chemická reakce uvolňuje nebo spotřebovává energii.
Při přeměně složitých látek na jednodušší dojde k jejich rozkladu. Při těchto reakcí se zpravidla energie uvolňuje.
Při tvorbě složité látky z jednodušších dojde k jejich syntéze. Při těchto reakcí se energie spotřebovává.
Při energetickém metabolismu hrají důležitou roli makroenergetické sloučeniny. Makroenergetické sloučeniny mají schopnost energii přijímat, uchovávat a uvolňovat. Nejdůležitější představitel je ATP a ADP, které mají funkci akumulátoru v živých organismech. Za biochemických reakcí dojde k tomu, že se z ATP uvolní jeden fosfátový zbytek za vzniku ADP. Tato energie je nutná pro endotermické reakce organismů. Při zpětném procesu se energie za vzniku ATP z ADP spotřebovává.
2. Látkový metabolismus
Tento metabolismus slouží k rozkladu, výstavbě, údržbě a k výměně látek v živém organismu.
Sacharidy slouží v potravě jako zdroj energie. Jak jednoduché tak složité sacharidy se v metabolismu rozloží na glukózu. Glukóza je pro tělo zdroj energie. K zásobárně energie patří glykogen a vede ke stavbě z vlastních látek organismus.
Lipidy slouží jako zásobárna energie a jsou přijímání v potravě. Lipidy se v metabolismu rozloží na mastné kyseliny a glycerol. Pak se v buňkách dále štěpí za uvolňování energie. Přebytečné tuky se ukládají v organismu a tvoří tukové zásoby.
Bílkoviny slouží jako stavební materiál a jsou přijímání v potravě. Bílkoviny se v těle rozkládají na aminokyseliny. Aminokyseliny se buňkách syntetizují do vlastních bílkovin, enzymů a hormonů.
3. Enzymy
Enzymům se říká biokatalyzátory, protože urychlují a řídí přeměnu chemických látek. Enzymy snižují aktivační energii biochemických reakcí a tím je umožňují i urychlují. Bez enzymů by většina biochemických reakcí neproběhla.
Za základní složku enzymů se uvádějí bílkoviny. Na tyto bílkoviny se vážou další přídatné molekuly, jako jsou kofaktory nebo prostetické skupiny. Kofaktory i prostetické skupiny se podílejí na katalýze. Samotná enzymatická reakce proběhne v aktivním místě enzymu. Máme velké množství enzymů a rozdělujeme je do sedmi skupin.
4. Vitamíny
Jedná se o nízkomolekulární látky nezbytné pro život. V živých organismech fungují jako katalyzátory biochemických reakcí. Také se podílejí na metabolismu cukrů, tuků, bílkovin a na mnoha dalších tělesných procesech. Jsou schopní udržovat a posilovat imunitní systém. Existuje 13 základních vitamínů.
Lidský organismus musí vitamíny získávat ze stravy. Neumí si je samo vyrobit, až na některé výjimky. Při nedostatku nebo přebytku vitamínů mohou nastat poruchy metabolismu a dalších funkcí organismu.