Článek
Jedná se o výrazné otoky způsobené tímto onemocněním. Člověka dokáže toto onemocnění změnit k nepoznání, znemožní chůzi a někdy i schopnost vykonat zaměstnání. Choroba je dědičná a potomek nemocného má jen 50 procentní šanci, že neonemocní s touto chorobou. Pro tuto chorobu se používá zkratka HAE.
Jedná se o vzácné genetické onemocnění, které se projevuje bolestivými, nesvědíci a opakující otoky podkoží i sliznic na různých částech těla. Pro pacienta je to velká, až život ohrožující zátěž. V této oblasti je už velký posun, nejen v léčbě, ale i na poli diagnostiky s využitím genetiky.
V roce 1975 byl diagnostikován první pacient s touto nemocí. Léky dříve užívané na angioedém mělo řadu kontraindikací a omezené užití. Docházelo někdy i k úmrtím kvůli otokům v oblasti hrdla nebo byli zbytečně operování.
Plně léčivý byl jen jeden lék, jež se vyráběl ze séra zdravých dárců a doplňoval chybějící látku v těle. Přelomové období nastalo v roce 2011. Do Česka se dostala nová akutní záchranná léčba a díky tomu vznikla nová centra v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové. Léčba se mohla aplikovat jen v těchto centrech a zamezilo se plnému rozvoji edému.
Centra zvýšily zlomový standard o nemocné. Dříve se léčili podle projevů edému např: ORL, revmatologii, interní oddělení nebo na alergologické ambulance.
Angioedém se zaměňoval za alergologické otoky a pacienti dostali na tyto otoky léky. Nově vzniklá centra začala soustředit pacienty na jednom oddělení a vznikl registr pacientů s HAE. Specializovaná centra v některých zemí nejsou běžná.
Posledních deset let jsou k dispozici záchranná centra, která výrazně omezuje k rozvoji otoků. Po správném zaléčení otok zmizí do dvou hodin. Neléčený otok omezuje jedince 2-3 dny, někdy i déle. Při léčbě se podává injekce do podkoží. Tato injekce je pouze hrazená pro život ohrožující stavy (oblast hrdla). Jinak si jí pacient musí hradit sám a může si jí dávat i sám doma.