Článek
Jedná se o chronický autoimunitní nemoc, která postihuje páteřní obratle. Probíhají při tom zánětlivé procesy (tuhnutí vazů, otoky kloubů).
V pokročilých stádiích se podávají speciální léky:
1. Blokátory tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-a)- jsou to čtyři přípravky, který nesou název adalimumab, gomulimab, atenercept a infliximab. Tyto léky se dávají injekčně, působí proti otokům a zánětům.
2. Inhibitory interleukinu- 17 (ILE-17)- Tyto léky se nachází ve skupinách monoklonálních protilátek, řadí se mezi ně secukinumab a ixekizumab. Používají se jako alternativa blokátoru TNF-a.
3. Inhibitory Janusových kináz (JAK)- Používají se ústně. Blokují enzymy, který spouští záněty.
4. Kortikoidy- samotná injekce má protizánětlivý účinek, proto se užívá při akutních zánětech kloubů.
5. Chorobu modifikující léčiva (DMARD)- jedná se o základní antirevmatika, mezi které řadíme sulfasalazin a metotrexat, používají se při léčbě revmatických onemocnění. Mohou pomáhat se zmírněním příznaku této choroby.
Stav u některých pacientů může být vážný, proto budou potřebovat operaci. Mezi prováděné výkony řadíme výměnu kloubů, který se stal vážně poškození. Lékař může odstranit osifikovane útvary nebo narovnat obratle do správné polohy.
Komplikace této choroby
Tato choroba není spojena s velkým množstvím komplikací, ale když se nějaká objeví, je komplikace velmi závažná. Nejčastější úraz je zlomenina páteře. Páteř nemocného je velmi křehká. Riziko zlomeniny je až čtyřikrát vyšší než u zdravého člověka.
Méně obvyklé komplikace:
1. Srdeční onemocnění: u pacientů může docházet k rozvoji kardiovaskulárních nemocí. Jako je nemoc chlopní, aortalni insuficience, dilatace levé komory, mitrální prolaps a dilatace aorty.
2. Dýchací a polykací problémy: když se začnou objevovat kostní výrůstky na krční páteři, tak způsobují potíže s polykáním a dýcháním.
3. Může nastat komplikace s infekcí obratlů a meziobratlových plotének. Léčba může být dost náročná, protože antibiotika mají problém pronikat do tkání páteře.
4. Transverzální myelitida: jedná se o akutní zánět míchy projevující se poruchou hybnosti, svalovou slabostí, poruchou trávení a problémy s vylučováním. Zánět se léčí podáváním kortikoidů a dlouhodobou rehabilitací.
5. Syndrom kaudy: tento stav je způsoben utlačením míšních nervů. Kromě poruch hybnosti a citlivosti trápí lidi silné bolesti zad, které vystřelují do končetin. Postižení bývá asymetrické. Nemocného trápí inkontinence moči i stolice.