Článek
1. Biologická léčba
Existuje více než 40 druhů antidepresiv. U antidepresiv najdeme různé mechanismy účinků a farmakokineticke parametry. Tyto léky zvyšují dostupnost a obrat neurotransmiterů (noradrenalin, dopamin, serotonin) na synaptické spojení. Biologická léčba obsahuje tři fáze (akutní, udržovací a preventivní).
- Antidepresiva bez předpisu: registrovaná a volně prodejná. Mezi nimi se nachází např: Guajacuran, Persen a Ataralgin.
- Přírodní antidepresiva: mohou se používat u mírné deprese. Používají se, když má pacient skeptický postoj k antidepresivum. Mohou obsahovat např: bylinky (třezalka, bazalka, heřmánek, levandule, kozlík lékařský), látky vyskytující se v jídle a různé aktivity.
- Tricyklická antidepresiva: zvyšují dostupnost neurotransmiterů a blokují ještě další receptorové systémy (muskarinové, histaminove a adrenergní). Od toho se odvíjejí vedlejší nežádoucí účinky. Léky se jmenují (např: Imipramin, Klomipramin, Dosulepin atd.).
- Moderní antidepresiva: např: Citalec, Escitil, Elicea atd.
2. Psychoterapie
- Kognitivně-behaviorální psychoterapie: kognitivní metody jsou schopné upravit pozornost, vnímání, paměť a hodnocení. Za cíl se považuje změna chování nemocného, směrem k lepšímu řešení problémů. Behaviorální metoda vychází z teorie učení a pracuje s principy klasického podmiňování.
- Interpersonální psychoterapie: metoda se zaměřuje na změnu mezilidských vztahů. Tato metoda se orientuje přímo na problém. Jedná se o krátkodobou léčbu, proto je časově omezená.