Článek
Mák vlčí je jednoletá rostlina z čeledi makovite. Tato známá květena má mnoho lidových názvů jako ohníček, maková panenka, pukanec, kohoutek i divoký mák. Od roku 2017 je německou Rostlinou roku.
Výskyt
Rozšíření po celé Evropě, v Malé Asii i v severní Africe. Zavlečen na Nový Zéland, Severní Ameriky i do Austrálie. Na českém území se s ním setkáváme v polních kulturách, na rumištích, navážkách a v jiných obnažených půdách. V Česku kvete od května do srpna. Při teplém počasí kvete až do října.
Popis
Mák je 20-100 cm vysoká jednoletá rostlina. Lodyha může být jednoduchá nebo jen slabě větvená a v horní části odstálé štětinatá. Spodní listy jsou řapíkaté. Svrchní listy přisedlé a ostře zubaté. Všechny listy jsou střídavé a štětinaté jako lodyha. Jednotlivé květy na koncích stonků vypadají sehnuté. Korunní plátky kryjí dva štětinatý kališní lístky. Tyto lístky při odkvětu opadají. V květu rostliny zůstanou jen výrazné čtyři korunní lístky, které jsou sytě červené. Navzájem se překrývají a mají na bázi fialovou až černou skrvnu. Tyčinky jsou černofialové i nitkovité. Plod makovice představuje 1-2 cm velkou tobolku. Tobolka je lysá a široce vejčitá, po dozrání dřevnatí. Modrošedá semena jsou 1 mm dlouhá i drobná. Na jedné rostlině dozrává 10 000-20 000 semen.
Reprodukce a šíření
Rozmnožuje se jen generativně. V půdě mají semena dlouhou životnost. Může se šířit taky osivem.
Sběr a úprava
Korunní lístky se sbírají za suchého počasí od května do července. Uchopí se prsty na horním okraji a vyškubne se směrem nahoru. Tyto lístky jsou velmi choulostivé. Za vlhka fialový. Ukládají se volně, neboť jsou choulostivé na zapaření. Suší se ve stínu nebo za umělé teploty do 40 stupňů Celsia. Droga má slabý charakteristický pach. Chuť má slabě hořkou až slizovitou. Potřeba skladovat dobře uzavřených nádobách a ve tmě.
Účinné látky
Vlčí mák obsahuje řadu alkaloidů. Za hlavní alkaloid se považuje rhoeadin a řada dalších alkaloidů. Včetně barviv, cukrů a kyseliny mekonove.
Ochrana
Jedná se o plevel, který se rozšířil mezi kvetoucí pole i louky. Nepovažuje se za chráněnou rostlinu.
Využití
Dříve se používala na plicní choroby a na uspávání. Teď se tato droga používá jen omezeně. Občas se přidá do sirupů a čajových směsí, pro zlepšení jejich vzhledu. Tato látka zmírňuje kašel a jeho odkašlávání.