Článek
Jedná se o infekční onemocnění způsobené prvokem zimnička. Česky se této nemoci říká bahenní zimnice. Ročně malárii podlehne půl milionu nakažených. Většina z nich jsou děti mladší pěti let. Většina nakažených pochází z tropických oblastí a subsaharské Afriky.
Malárii způsobuje prvok zimnička a přenašečem na člověka může být i komár. Jedná se o zoonózu. Tato nemoc může napadat i jiné živočichy.
V roce 1907 byl objeven původce malárie francouzským lékařem. Tento lékař dostal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. Nobelova cena se udělila i za objev léčivých účinků malárie na nemoc syfilis.
Samotné příznaky se objeví mezi 8-25 dnem od samotné infikace. První symptomy se podobají chřipkovému onemocnění. Dále u této nákazy můžeme nalézt bolesti hlavy, zvýšenou teplotu, bolest kloubů a zvracení.
U patogenního prvoka dochází k rozpadu erytrocytů, což vede k anémii. Díky vysoké koncentraci hemoglobinu dochází ke zvětšení sleziny. Přebytečný hemoglobin můžeme najít i v moči. U malárie způsobenou zimničkou můžeme najít mravenčení v pokožce. Při komplikaci se objeví kóma a následná smrt, když není adekvátně léčena.
Malárii najdeme i u živočichů, jako jsou savci, ptáci a plazi. U živočichů způsobuje tuto nemoc různé druhy zimniček. Ty se přizpůsobují specifickým druhům hostitelů.
Od počátku 20. století se malárie používá jako lék proti bakterii, způsobující syfilis. Vysoké horečky, které provázejí malárii, jsou schopny zabít i tuto bakterii. K léčení se používá méně nebezpečná opičí malárie. Tato metoda se používala do 50. let a pak byla nahrazena antibiotiky.
Ve vážných případech k léčbě malárie se používá chinin. Malárii se často nedaří vyléčit, vracet se může i po letech.