Článek
Metabolismus je energetická a látková přeměna. Jedná se o soubor chemických reakcí v organismech, které tak udržují jejich život. Metabolismus rozdělujeme na energii v potravinách pro buněčné procesy (energetický metabolismus). Metabolismus na přeměnu potravin na stavební kameny lipidy, bílkoviny, sacharidy a nukleová kyselina (látkový metabolismus). Do metabolismu patří i metabolické odpady z organismu.
Zjednodušená definice zní: metabolismus je energetická a látková výměna, příjem i zpracování potravy. Látky, které při metabolismu vznikají nebo se přeměňují, se jmenují metabolity.
Metabolismus se dá taky definovat jako soubor enzymových reakcí (metabolických drah), při nichž dojde k přeměně látek a energií v buňkách a v organismech. Při metabolické dráze je jedna chemická látka přeměněna řadou kroků na jinou chemickou látku. Každý krok usnadní specifický enzym. Enzymy jsou důležité pro metabolismus, působí jako katalyzátory a umožňují rychlejší reakci při nižší energii. Tyto enzymové reakce umožňují organismům udržovat své struktury, reagovat na okolní prostředí, reprodukovat se a růst.
Za pozoruhodný rys se bere podobnost základních metabolických drah mezi velmi odlišnými druhy. Jednobuněčná bakterie Escherichia coli má podobné metabolické dráhy jako mnohobuněčný organismus (člověk). Podobnost metabolických drah je nejspíš způsobena evolučním vývojem. Rakovinné buňky se liší od metabolismu normálních buněk. Tyto rozdíly se využívají při léčbě rakoviny.
1. Dělení metabolismu
- Celkový metabolismus zahrnuje všechny biochemické procesy v těle
- Buněčný metabolismus zahrnuje všechny biochemické procesy v buňce