Hlavní obsah

Nemoc popcornove plíce

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Ivana Vencová

Obrázek pochází z www.pixabay.com

Napíšu Vám informace o popcornovych plicích.

Článek

Popcornova plíce patří mezi závažné i nevratné zánětlivé onemocnění bronchiolu. Bronchiol je nejmenší průdušinka v plicích. Toto onemocnění můžeme získat s dechováním chemických látek (diacetyl). Diacetyl se používá k dochucení potravin (např: popcornu) a můžeme ho najít v náplni do elektronických cigaret. Na vině jsou i další zdroje (např:marihuana, chemické zplodiny ze svařování). Poškozené průdušinky se hojí jizvením, to vede k jejím zúžení a následným dechovým potížím.

Příčiny nemoci

Kromě samotného diacetalu jsou také na vině další chemikálie, které můžou způsobit toto onemocnění (např: acetaldehyd). Acetaldehyd se nachází v marihuaně a elektronických cigaretách. Další chemická látka sem patří oxid siřičitý a najdeme ho při spalování fosilních paliv (zde se uvolňuje do ovzduší). Poslední chemikálie je formaldehyd a ten se používá v lepidlech i v stavebních materiálech.

Toto onemocnění může vzniknout po prodělání závažného plicního onemocnění (zápal plic, bronchitida). Může se taky vyskytnout u lidí po transplantaci plic nebo jako doprovodné onemocnění revmatoidní artritida.

Symptomy a projevy nemoci

Samotné příznaky tohoto onemocnění bývají často nenápadné a připomínají spíše běžná plicní onemocnění. Sám pacient si stěžuje na suchý kašel, dušnost a zhoršené dýchání. Tyto příznaky se mohou zaměnit za astma či chronickou bronchitidu. Ještě sem řadíme další příznaky, jako je únava, nevysvětlitelný úbytky hmotnosti a pocit tíhy na hrudi. Zánětlivé změny na průduškách postupně vedou k nevratnému poškození plic a zhoršování dýchacích funkcí plic.

Tyto příznaky se objevují postupně a zhoršují se během týdnů či měsíců. Pokud se onemocnění nediagnostikuje včas, tak může vést k trvalému poškození plic a to už nejde zvrátit. Pacient může čelit vážným zdravotním komplikacím. Nemocný bude potřebovat intenzivní lékařskou péči nebo dokonce transplantaci plic.

Diagnostika nemoci

Za základní diagnostiku se bere zobrazovací vyšetření plic (CT, rentgen). Tyto rentgeny odhalují změny ve struktuře plic. Také může být nutné provést funkční vyšetření plic (spirometrie). Spirometrie měří průchodnost a kapacitu dýchacích cest.

K potvrzení diagnózy se může použít také biopsie plicní tkáně. Samotná biopsie je schopna odhalit zánětlivé změny a jizvení v průdušinkách, jedná se o charakteristický znak tohoto onemocnění. Za klíčové se bere včasná diagnóza pro minimalizaci poškození plic a zlepšení kvality života pro nemocné.

Léčba nemoci

Při léčbě se podávají kortikosteroidy ke snížení zánětu a imunosupresiva k potlačení imunitní reakci těla. Jakmile dojde k závažnému poškození plic, tak jediná cesta pro nemocného je transplantace plic.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám