Hlavní obsah

Nemoci od domácích mazlíčků

Foto: Ivana Vencová

Obrázek pochází z www.pixabay.com

Napíšu Vám o nemocech, které můžete chytit od svých mazlíčků

Článek

Onemocnění, které se přenášejí ze zvířat na člověka, se nazývají zoonózy. Tyto nemoci mohou být i více závažná až smrtelná. Majitelé by měli s každým onemocněním navštívit veterináře. Dále by měli dodržovat základní pravidla hygieny a mazlíčka pravidelně odčervovat.

1. Pásový opar od kočky

Pásový opar není žádné příjemné onemocnění. S tímto onemocněním se můžete nakazit od kočky. Vaše kočka ho může chytit od toulavé kamarádky. Stačí kontakt s infikovanou oblastí. Na těle zvířete objevíte bílé, růžové nebo béžové skvrny. Postižená místa mohou také pelichat.

Za prevenci se berou pravidelné návštěvy veterináře. Nemáme kočku jen doma, tak jí těžko zabráníme, aby nepřišla do styku s jinými zvířaty.

2. Paraziti, kteří ohrožují srdce a plíce

Onemocnění, které přenášejí psy a kočky se nazývají různé parazitozy. Hlavní paraziti jsou škrtavky, které přenášejí hlavně koťata a štěňata. Nejzávažnější a smrtelná zoonóza se jmenuje vzteklina. Tato nemoc se naštěstí u nás nevyskytuje, protože jsou povinná očkování u zvířat.

Ve výjimečných případech se škrtavky projevují jako potíže s očima, srdcem i plícemi. Příznaky se projevují jako kašel s hlenem, v němž se může vyskytovat krev, bolesti za hrudní kostí, zvracení, ztráta chuti k jídlu nebo příhoda břišní.

3. Pozor na pusinky od mazlíčka

Tasemnici můžeme chytit lehce. Pokud si dáváme s mazlíčkem pravidelné pusinky. K přenosu bohatě stačí, když vám nakažený zvíře olízne obličej. Psy a kočky získají tohoto parazita tak, že spolknou infikovanou blechu. Infikovaná blecha přenáší larvy tasemnice. Jakmile se tasemnice zabydlí ve střevech, tak máme zažívací potíže nebo nevysvětlitelné hubnutí.

4. Horečka od papouška

Psitakóza, jinak se jí říká papouščí horečka. Tuto nemoc nechytíme jen od papouška, ale i od husy, kachny, holubů a kanárku. Tuto nemoc způsobuje parazit. Projevy začínají dva týdny po nákaze. Příznaky se projevují jako zápal plic, horečka, suchý kašel, silné bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů a k tomu únava. Při léčbě se aplikují antibiotika a podávání podpůrných léků. Lidé se většinou nakazí při vdechnutí prachu z výkalů. Proto je dobré při čištění klece si brát roušku.

5. Problémy u hlodavců

Máme doma myš, krysu nebo potkana, tak můžeme chytit hantavirus. Lidé se nachází při vdechnutí rozprášenych výkalů.

Hantaviry většinou napadají dýchací cesty a ledviny. Samotná infekce začíná jako běžná chřipka. Nemocný trpí na horečku, bolesti hlavy a na kašel. Průběh může být fatální. Proto je důležité zahájit léčbu včas.

Od morčat můžeme získat plísně. Většinou je dostane imunitně oslabený jedinec. Nejčastější příznak se uvádí svědění kůže. Při prevenci je potřeba dodržovat hygienické zásady. Při léčbě se aplikují antimykotika.

6. Od plaza můžeme získat salmonelu

Všechny plazy, co chováme doma, jsou přenašečem salmonely. Za problém se bere, že plazy nejeví známky nemoci. Proto majitele může skolit horečka, průjem a velké žaludeční křeče. Tyto příznaky můžou trvat i týden v kuse. Za prevenci se bere dostatečná hygiena rukou a pravidelné kontroly u veterináře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám