Článek
Jedná se o steroidní hormon z řádu androgenů. Tento hormon vzniká ve varlatech i v buňkách nadledvin.
Při nízké hladině testosteronu se může objevit porucha erekce, nízké libido, úbytek svalové hmoty, energie, množení tělesného tuku, oslabení paměti i koncentrace, podrážděnost, deprese, nadměrné pocení a návaly horka, spánková apnoe nebo nespavost či snížená schopnost oplodnění.
Hladina testosteronu se nechá změřit u vašeho lékaře. Ve vyhodnocení testu se bere víc v potaz než jen samotná hladina testosteronu. V některých případech je léčba testosteronem zbytečná.
Musí se počítat s BMI. Při nadváze nebo obezitě dochází k poklesu testosteronu. Jakmile se podaří upravit tělesnou hmotnost, spraví se i hladina testosteronu. Stejně se uvažuje i o hodnotách FSH a LH. Tyto hormony se vyskytují v pohlavních žlázách.
Podle nich se určuje, kde je problém. Problém se může najít ve varlatech, podmozkové žláze nebo se ani nemusí o problém jednat.
Tady je důležitý i váš stav ve pociťování obtíží, změny ochlupení, změny tělesné stavby nebo funkčních změn. Vaše obtíže řeší urolog a endokrinolog.
Nízkou hladinu této látky můžeme upravit za pomocí správného jídelníčku. Do jídelníčku zařadime stravu bohatou na zinek, draslík i hořčík. Omezí se pití alkoholu a zahrne se fyzická aktivita, která pomáhá zlepšit kondici.
Pro správnou hladinu této látky se musí dlouho a kvalitně spát. Ve spánku se Vám produkují zdravé pohlavní hormony. Jestliže málo spíte, tak se Vám zvýší produkce stresového hormonu a sníží se produkce testosteronu.