Článek
Jedná se o miminko od narození do 28. dne života. Do sedmého dne života se bere jako časné novorozenecké období. Po narození se dítě zkoumá, jestli je po zdravotní stránce v pořádku.
Složitější orgány se v tomto období stále vyvíjejí. Jedná se o játra, nadledvinky, ledviny a CNS. Nejdéle se vyvíjí systém vyšší nervové činnosti. Novorozeně se musí adaptovat na nové prostředí. Dříve bylo v plodové vodě, kde mělo stabilní teplotu a tlumilo zvuky i doteky zvenku.
Novorozenec je vybaven vrozenými způsoby chování. Tyto aktivity mají za účel upoutat pozornost pečující osoby. Navázat kontakt ve prospěch uspokojení vlastních potřeb. Mimino je odkázáno na péči druhých lidí. Věda, která se zabývá novorozenci, se jmenuje neonatologie. Dítě starší 28 dnů je kojenec.
V tomto období je potřeba velká spotřeba spánku (20-22 hodin). Spánek je přerušován úseky bdění. Bdění se vyplňuje aktivitou spojenou s uspokojování fyziologických potřeb.
Novorozenec je vybaven řadou důležitých reakcí. Reakce mu mají usnadnit adaptaci a přežití (vrozené, nepodmíněné reflexy). Patří sem sací a hledací reflexy. Tyto reflexy jsou nejsilnější půl hodiny po porodu.
V tomto věku se objevují periody pláče. Pláč se různý svou délkou a intenzitou. Ke zklidnění dítěte se přistupuje různými způsoby. Schopnost uklidnit dítě je důležitá při navazování vztahu s dítětem. Pokud se nedaří dítě uklidnit, tak to vede k frustraci. Za efektivní způsob uklidnění se bere kojení a nošení v šátku.