Článek
Nový rok je začátkem nového roku (1. ledna). Je nejrozšířenější podle gregoriánského kalendáře. V noci z 31.prosince na 1.ledna se slaví konec roku a začátek roku nového. Před novým rokem si lidé posílají novoročenky. Nový rok je v Česku a dalších zemí státním svátkem.
Podle jiných kalendářů připadá Nový rok na jiné dny roku. Juliánský kalendář používá pravoslavná církev. Zde se slaví Nový rok 1.ledna. V gregoriánském kalendáři připadá Nový rok na 14.ledna. Původně se počátek cyklu roku odvozoval od slunovratu a rovnodennosti.
Starověký římský kalendář měl pouze deset měsíců a začínal 1. března. Tradice podle krále Numo Pompilius se k měsícům přidaly leden a únor. Ještě se přidal doplňkový měsíc Intercaralisen. Rok použití v datování byl konzulárním rokem. Ve středověké Evropě bylo jako začátek juliánského roku používáno i jiných církevních svátků.
Staří Slované používali lunisoralni kalendář. Podle něho se délka roku používala podle slunce a délka měsíců podle fází měsíce. Měsíční kruh začínal 24. prosince předchozího roku. Nový rok se slavil 25. prosince. Což byl den zimního slunovratu.
V mnoha zemích světa se na nový rok vážou pověry a zvyky. V Česku a na Slovensku je novoročních jídlem čočka. Měla by zajistit v příštím roce bohatství. Nepodává se drůbež ani ryba. Aby štěstí nešlo pryč. Další tradice se váží k domácí práci. Nemělo by se prát ani věšet prádlo či zametat. Gregoriánský nový rok jako první začíná v neobydleni atol Caroline. Což je nejvýchodnější ostrov státu Kiribati v centrálním Tichém oceánu.