Článek
Otrava vodou nebo-li intoxikace je porucha mozkových funkcí v důsledku nadměrného příjmu tekutiny. Proto dochází k naředění krevní plazmy a potom dojde k narušení normální rovnováhy elektrolytů v těle. Také může nadměrné pití vody způsobit smrt.
Při normálních okolností vypití nadměrného množství vody je nepravděpodobné. Úmrtí zdravých lidí se dokumentovali při soutěži pití vody. Při této soutěži se jedinci pokoušeli co nejkratším čase vypít čistou vodu. Fyzicky a časově náročné sportovní výkony, při kterých jedinec potřebuje nadměrné množství tekutin, ale nedoplňují se potřebném množství elektrolytu. Nedostatek elektrolytů nebo-li nadměrné množství vody v těle může být důsledkem zdravotního stavu nebo nesprávné léčby.
Jako jiné látky, tak se i obyčejná voda může stát jedem. Pokud se voda konzumuje ve velkém množství v krátkém časovém období. K otravě vody může dojít, pokud se tělu nedodávají potřebné minerální látky. Proto se v průběhu sportovního výkonu z těla vylučují elektrolyty s močí a potem. Při intenzivním pocení se doporučuje vypít maximálně jeden a půl litrů za hodinu.
Samotné smrti u člověka může dojít při vypití šesti litrů vody během třech hodin. Největší opatrnost je nutná u nejmenších dětí. Vodu je možné podávat jen v malém množství až po nasycení mlékem.
Voda při nadbytku proniká do buněk a tak zvětšuje svůj objem. Problémy se dějí u mozku, kde dochází k otokům a těmto příznakům: bolest hlavy, nevolnost, zvracení, závratě, dezorientace, blouznění, spavost až kóma. Potom dojde ke zvýšení tlaku a zpomalení tepu. Za psychické projevy se uvádí úzkost, neklid nebo apatie. V krevním rozboru lékař uvidí nízký obsah sodíku.
Samotná léčba spočívá na zamezení příjmu vody, podávání diuretik, pomalá infuze NaCl a monitoring životních funkcí.