Článek
Parenterální výživa se označuje jako umělá, náhradní výživa. Ta je organismu zajišťována podáváním energetických substrátů a samotných živin přímo do krevního řečiště. Vede mimo zažívací trakt, za cíl má udržet dlouhodobý nutriční stav a vnitřní prostředí pacienta.
1. Parenterální výživa bude dána, pokud nastane jeden s uvedených scénářů:
- Ileus
- Stenózy střeva
- Střevní píštěle
- Těžké záněty
- Polytraumata, sepse a popáleniny
- Selhání jater a ledvin
- Mentální anorexie
- Předoperační příprava
2. Pacient může být živen enterálně, ale enterální výživa nepokryje celou nutriční hodnotu:
- Maldigesce
- Syndrom krátkého střeva
- Malabsorpce
3. Možnosti aplikace
a, Periferní přístup
Tato cesta se dává ke krátkodobé nutriční podpoře. Do periferní žíly se aplikuje roztok s osmolaritou. Vyhoví jakákoliv periferní žíla na horních nebo dolních končetinách. Nejčastěji se aplikuje do předloktí.
b, Centrální přístup
Parenterální výživa je dána centrální žilou do těla k dlouhodobé komplexní výživě. Do centrálního žilního katedru také aplikujeme roztok s osmolaritou. Nejčastěji se provede kanylace podklíčkové, hrdelní nebo levé bezjmenné žíly. Samotný konec centrálního žilního katedru sahá až k horní duté žíle. Při kanylaci a ošetření se musí dodržovat sterilní podmínky. Nachází se zde vyšší riziko kanylovych sepsí. Pro dlouhodobou výživu je možné zavést permanentní katedry vedené podkožním tunelem nebo implantovat venózní port. Tyto způsoby dokáží snížit riziko kanylovych sepsí.