Článek
Jedná se o polymerní sacharidy. Tvořeny jsou monosacharidovými jednotkami, které jsou spojeny glykosidickou vazbou. Často jsou amorfní, nerozpustné ve vodě a nemají sladkou chuť. Označení za cukry je nepřesné.
V přírodě jsou tyto látky velmi rozšířené. Mezi nejběžnější zástupce polysacharidů patří škrob, glykogen, celulóza a chitin.
1. Škrob
Jedná se o nejdůležitější produkt metabolismu rostlin. Hromadí se v některých orgánech jako zásobní látka. Samotný škrob se skládá z amylozy a amylopektinu. Amyloza je lineární polymer, který obsahuje několik set glukózových jednotek. Amylopektin tvoří rozvětvené molekuly, které obsahují několik tisíc glukózových jednotek. Mezi zdroje škrobu patří brambory, rýže, pšenice a kukuřice. Tvoří koloidní roztoky. Průmyslově se získává z brambor a pšenice.
2. Glykogen
Jedná se o rezervní látku u živočichů. Jeho struktura je podobná struktuře amylopektinu, ale více větvené. Je rozpustný ve vodě. Lidské tělo obsahuje 400 g 1/3 v játrech a 2/3 ve svalech.
3. Celulóza
Tvoří větší část rostlinné tkáně a je hlavní složkou dřeva. Je tvořena glukózovými jednotkami, spojená s beta- vazbou. Člověk a živočichové nedokážou celulózu metabolizovat, protože nemají příslušné enzymy. Zvířata živící se rostlinnou stravou, mají ve střevech bakterie, které dokážou celulózu rozložit.
4. Chitin
Tvoří exoskelet členovců, buněčnou stěnu hub a řas. Jeho struktura byla popsána v roce 1930 švýcarským biochemikem Albertem Hofmannem.
5. Heparin
Jedná se o látku zabraňující srážení krve. Za zabránění srážení krve může přeměna protombinu na trombin.
6. Inulin
U hvězdnicovitých nahrazuje škrob jako zásobní látku.