Článek
Jedná se o nestravitelnou složku potravy. Podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry. Také může zlepšovat zdravotní stav konzumenta.
Jedná se o těžko stravitelné nebo nestravitelné oligosacharidy. Oligosacharidy se v tlustém střevě stávají substrátem pro některé žádoucí bifidobakterie. Bifidobakterie se prokvašují. Za hlavní odpadní produkty se bere kyselina máselná, propionová a octová.
Je potřeba vybrat takové oligosacharidy, které nezpůsobují nadýmání nebo výraznější trávicí problémy. Proto se vyřazuje mnoho druhů oligosacharid, najdeme je převážně v luštěninách.
Přirozená prebiotika
Tyto potraviny se obohacují oligosacharidy přirozenými a syntetizovanými. Za významné přirozené prebiotikum se považuje oligosacharid inulin. Velký podíl inulinu najdeme v kořenu čekanky, v hlízách jakonu, česneku, póru a cibuli. Čekanka slouží jako surovina k přípravě sirupu bohatého na inulin, který se přidává do mléčných výrobků, jako je jogurt, nealkoholické nápoje a do marmelád.
Syntetická prebiotika
Tyto prebiotika se liší od přirozených prebiotik, způsobem vzniku. Tyto oligosacharidy jsou na bázi laktózy a fruktózy. Také mohou být na bázi laktózy a galaktózy, případně o látky chemicky odlišné od běžných cukrů, jako jsou alkoholické cukry.
Pozitivní účinky
1. Příznivý vliv na mikroflóru tlustého střeva
2. Snížení energetického příjmu potravy
3. Zvětšení objemu stolice a potlačení zácpy
4. Precence i zeslabení střevních infekcí a průjmu
5. Posílení imunity
6. Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku
7. Snížení hladiny cholesterolu v krvi
8. Prevence osteoporózy