Článek
Od roku 2001 se definují jako živé organismy. Tyto živé organismy se podávají přiměřeném množství a přispívají ke zdraví hostitele. Přidávají se do potravin i krmiv. Pak příznivě ovlivňují zdraví konzumenta a zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry. Probiotikum se užívá přiměřeném množství, protože nadměrné užívání má negativní účinky. Probiotika můžeme najít v kefírech, jogurtech, sýrech a fermentované zelenině. Za probiotika se považují mléčné bakterie rodů Lactobacillus, Bifidobakterie, Streptococcus a Leuconosnus.
Pasivní probiotika
Probioticke kultury fungují na bázi mléčných bakterií rodu Lactobacillus. Za příklad se berou kysané mléčné výrobky nebo výrobky obsahující mléčné kultury. Probiotikum se může kombinovat s prebiotikem.
1. Krátkodobě zlepšují prostředí uvnitř střev
2. Jejich rezistence je však vůči prostředí uvnitř žaludku i střev minimální
3. Proto není umožněno trvale střevo osídlit
4. Výrazněji nezasahují do přirozených metabolických procesů v organismu
Aktivní probiotika
Probioticke kultury jsou schopny výrazněji ovlivňovat přirozené metabolické procesy v organismu. Nejčastěji interakcí s prebiotiky a součinností různých druhů probiotik. Za aktivní probiotika se berou bakterie Enterococcus nebo Streptococcus v kombinací laktobacily a prebiotiky.
Schopnosti aktivních probiotiku
1. Podporovat přirozený metabolismus
2. Podporovat imunitu
3. Napomáhat hojení
4. Blokovat nežádoucí enzymatické projevy
5. Zabraňovat tvorbě toxických látek
6. Produkovat vitamíny
7. Podporovat motilitu střev