Hlavní obsah

Projev, diagnostika a léčba Myopatie

Foto: Ivana Vencová

Obrázek pochází z www pixabay.com

Napíšu Vám o dalších věcech u myopatie.

Článek

Projev myopatie

Projevovat se mohou různými způsoby. Záleží na konkrétním typu a druhu onemocnění. Za hlavní příznak se považuje svalová slabost (postižení kořenový sval), z toho vzniká porucha chůze. Častá je atrofie svalu (svalstvo se nahradí tukem nebo vazivem). Pacienty trápí opakující se svalové křeče, celková ztuhlost a chronické bolesti svalů.

Postižení myopatii pociťují zvýšenou únavu, zejména po fyzické aktivitě, která je pro zdravé jedince normální. U některých typů myopatii jsou postižení i svaly. Svaly jsou zodpovědné za dýchání i polykání, což může vést k vážným komplikacím. Genetické myopatie mohou postihnout srdeční sval. Genetická myopatie může způsobovat arytmii, srdeční selhání nebo kardiomyopatií.

Diagnostika myopatie

Samotná diagnostika je dána klinickým obrazem nebo věkem pacienta a údaji z anamnézy (zda se v rodině, již takové onemocnění vyskytlo a s jakým obrazem). Pak se dělá genetické vyšetření zaměřené na detekci genového postižení. V pozitivním případě je nutná odborná péče v poradně pro tato onemocnění. Také se dělá laboratorní vyšetření kreatinkinázy v krvi, která bývá typicky zvýšená. Dále se provádí elektromyografie (EMG). Toto vyšetření měří elektrickou aktivitu ve svalech. Také můžeme provést svalovou biopsii (odběr vzorku svalové hmoty a její podrobný rozbor).

Samotná léčba

Samotná léčba závisí na její příčině. Může zahrnovat fyzioterapii (speciálně navržené cvičební programy, pomáhající udržovat svalovou sílu a zlepšovat pohyblivost), léky na zmírnění projevů, zdravý životní styl a v některých případech chirurgické zákroky.

Při zánětlivých myopatii se využívají protizánětlivé léky. U autoimunitních myopatii se berou imunosupresiva k potlačení imunitního systému. Důležité diagnostikovat a léčit nemoc, co nejdříve. Aby se minimalizovaly dopady na kvalitu života pacienta.

U získaných myopatii záleží na příčině problému (např: záněty svalů a kůže), hormonální dysfunkce (porucha štítné žlázy), nadužívání alkoholu a různých toxických látek, léčba se zaměřuje na ovlivnění příčiny. Prognóza je lepší, než u geneticky podmíněné nemoci.

Prevence

U geneticky podmíněné nemoci je jediná prevence genetické poradenství. U získaných myopatii je jediná prevence odstranit vyvolávací příčinu, alkohol, chemikálie, infekční nemoci a léky.

Myopatie vyžaduje jakoukoliv péči ve specializovaných centrech. Tyto centra mají bohaté zkušenosti s léčbou i s diagnostikou. Nachází se u všech neurologických klinik. První kontakt mají na starost ambulantní specialisté z oboru neurologie.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám