Článek
1. Za základ se bere zubní kartáček
Čištění zubů je mechanická práce, která zbavuje zuby plaku a zbytky jídla. Proto potřebujeme kvalitní zubní kartáček. Tato pomůcka by se měla měnit každé dva měsíce. Zubní kartáček má být měkký, hustý a má rovná vlákna, která neporaní dáseň.
Při oparu nebo po prodělané nemocí je vhodné vyměnit kartáčky ihned. Při infekční nemoci se na vláknech zubního kartáčku drží velké množství bakterií, kterých se nedá jen tak zbavit. Zubní pasta se bere jako doplněk. Zubní pasta práci s čištěním usnadní a zpříjemní. Zubní pasta s fluorem se používá jako prevence před zubním kazem.
2. Péče o zubní můstky a korunky
Pro čištění mezizubních prostor se používají speciální nitě. Tyto nitě jsou vyrobené ze silnějších a na konci zpevnění flaušovym vláknem, který se lépe zavádí mezi zuby. Za dalšího pomocníka se bere ústní sprcha. Ústní sprcha je určena na čištění těžko dostupných míst.
Tato sprcha se používá jako předčištění. Po jejím použití se zuby dočišťuji za pomocí svazkového a mezizubního kartáčku.
3. Elektrický zubní kartáček
Názory odborníků na tento kartáček se liší. Někteří tvrdí, že manuální čištění je preciznější. Jiný odborníci jsou zastánci přístrojového čištění. U manuálního čištění je důležitá správná technika čištění. Při nadměrným tlačení na zuby s nevhodným kartáčkem si můžete poranit dáseň i sklovinu. Naopak vhodně zvolený elektrický kartáček čistí zuby rovnoměrnou silou. Měkká vlákna by se měla vyskytovat na mechanickým i elektrickým kartáčku.
4. Indikátor plaků
Tento indikátor se prodává ve formě tablet nebo roztoků. Tento indikátor pracuje tak, že zabarví špatně vyčištěné zuby. Vy aspoň víte, ke kterým místům se znova vrátit a znovu vyčistit. K dostání je i verze pro děti, který berou barvení zubů jako zábavu.
5. Škrabka na jazyk
Plak se neusazuje jen na zubech, ale i na jazyku. Z jazyka s touto pomůckou plak snadno šetřete. Za výsledek se nebere jen bránění proti množení bakterií, ale i svěží dech.