Článek
Jedná se o psychózy zahrnující široké spektrum stavů. Pro psychotické poruchy (psychózy) je charakteristické narušený kontaktu s realitou. Projevující se psychotickými příznaky.
Psychotické příznaky dělíme na pozitivní a negativní. Při pozitivních příznacích člověk prožívá něco navíc, co se jinak nevyskytuje. Může se jednat o halucinace, bludy, dezorganizaci řeči, postižení chování atd.
Negativní příznaky vypadají, že samotné prožívání člověka je něčím ochuzeno. Sem proto patří oploštěna emotivita, postižení má plynulou řeč a chování atd.
Psychotickými příznaky se setkáváme u následujících poruch
1. Sfizofrenie- jedná se o vážnou psychotickou poruchu s řadou podtypů
2. schizotypální porucha- může připomínat sfizofrenii, ale příznaky nejsou tak vyjádřené, příznaky kolísají, této poruše chybí jasný začátek, spíše vypadá jako porucha osobnosti
3. Porucha s trvalými bludy- tyto bludy jsou bez jasných a trvalých halucinací, nevyskytuje se strukturálně narušené myšlení
4. Akutní a přechodné psychotické poruchy- náhle vznikají tyto psychotické stavy a rozvíjí se do dvou týdnů, často s reakcí na stres. Tyto poruchy můžou zahrnovat i zmatenost. Zmatenost musíme odlišit od deliria.
5. Schizoafektivní porucha- současně se vyskytují příznaky, jako je deprese, mánie a psychotické příznaky
6. Organické psychotické poruchy- tuto poruchu vyvolává poškození mozek (např: ve stáří, vliv má taky infekce a úraz ). Tyto problémy se řadí mezi organické poruchy.
- psychotické příznaky: mohou nastat při intoxikaci návykovou látkou (např: LSD, pervitinem). Řadí se mezi poruchy vyvolané užíváním psychoaktivních látek.
- psychotická porucha: může se objevit při dlouhodobém a intenzivním užívání alkoholu a návykových látek. Také je dáváme do souvislosti jako poruchy vyvolané psychoaktivních látek.
- psychotické příznaky u poruch osobnosti: u hraniční poruchy osobnosti se mohou objevit psychotické příznaky s reakcí na velký stres.