Hlavní obsah

Pták labuť velká

Foto: Ivana Vencová

Obrázek pochází z www.pixabay.com

Napíšu Vám o životě labutě velké.

Článek

Jedná se o impozantní ptáky, kteří váží v průměru 15 kg a rozpětí křídel dosahuje dvou metrů. Vyjímečně může labuť vážit 20 kg a tím pádem roztahovat křídla do délky 240 cm. Jedná se o výborné letce i přes značné zatížení křídel. Můžeme se s nimi vidět na hladinách rybníků, přehrad a pomalu tekoucích řek.

Zabydlení labutí velké

Kdysi dávno obývaly labutě Evropu plnou bažin, jezer i lesů. Pak je lidé lovem vytlačili do neobydlených tajg a tunder severu. V první polovině 20. století labutě nad naším územím jen protahovaly. Pro krásu se chovaly v zámeckých parcích. Labutě dobrodružné povahy občas opustily zajištěné bydlo a začaly zkoumat přírodu. V přírodě začaly hnízdit a území nejspíš osidlovaly od severu. V dnešní době u nás sídlí zhruba 500 párů labutě velké za rok. Labutě jsou stále ohrožené a jejich počty klesají.

Věrnost

Labutě tvoří věrné páry na celý život. Není zcela přesné, že se pár rozejde jen po smrti jednoho z nich. Přibližně pět procent párů se rozpadne- buď po neúspěšném hnízdění nebo si páry nesednou.

Čas námluv

Již v zimě se bude samec dvořit své družce, aby na jaře neztráceli svůj drahocenný čas. Pár plave vedle sebe a v dokonalé souhře pohybují krky. Tyto krky kříží a sklánějí hlavu k hladině. Samotné paření probíhá ve vodě.

V době přepeřování a na zimovištích se shromažďují labutě do hejn a jsou k sobě přátelské. V době hnízdění si pár své hnízdo dobře střeží. V předjaří zahání samec své soky s výhružným postojem, syčením, a pokud se nedají, tak se pustí do sebe (křídla tlučou a peří lítá). Labuťaci do sebe strkají a mohou se i zranit. Když samec žádného soka nevidí, tak může zahánět neškodnou malou lysku. Takto předvádí svou odhodlanost. V zimě si nechá lysku chodit klidně po hřbetě.

Samička staví hnízdo, buď u břehu v rákosí nebo na ostrůvku. Hnízdo se staví z vodních rostlin a samička je stele pod sebe. Když pár úspěšně vyhnízdi, tak se zpravidla vrací na stejné místo i příští rok. Když to jde, využijí hnízdo postavené před rokem. Během dubna snese samička 4-7  šedozelených vajec, které zahřívá a samec bedlivě rodinu střeží. Potravu své partnerce nenosí. Vodní rostliny je lepší spásat rovnou, proto ji samec vystřídá v sezení na vajíčkách, aby se mohla partnerka najíst.

Labutí děti

Labutě přicházejí na svět jako ochmýřené šedé kuličky. I potom, co povyrostou a podobají se rodičům, tak jsou šedé. U dlouhověkých labutí nastává dospělost ve třetím nebo čtvrtým roku života. Peří se v tomto roku barví ze šedé na bílou.

Mláďata po vylíhnutí jsou schopná sama plavat i krmit se (pod dohledem rodičů). Rodiče je vodí i někdy vozí na hřbetě na různá místa, déle je opatrují a chrání. Labuť se učí létat ve věku čtyř měsíců.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám