Hlavní obsah

Složení parenterální výživy

Foto: Ivana Vencová

Obrázek pochází z www.pixabay.com

Napíšu Vám o složení výživy

Článek

Složení této výživy zajišťuje stabilitu homeostázy, funkční resuscitaci, hojení a růst. Zde najdete základní složky parenterální výživy a stručnou charakteristiku:

1. Voda a elektrolyty

Voda a elektrolyty jsou potřeba jako výchozí bod pro plánování parenterální výživy. V praxi zohledníme:

- Stav hydratace

- Fototerapii

- Horečku

- Ztráty tekutin a elektrolytů píštělemi

- Terapie diuretiky

2. Cukry

Z monosacharidů se uplatňuje parenterální výživě glukóza. Glukóza je preferovaný substrát pro mozek a nervovou tkáň. Také je energetickým substrátem pro erytrocyty, leukocyty a dřeň ledvin. Při normálních okolností je zdrojem energie.

3. Tuky

Jedná se o složku neproteinové energie. Tuky v této výživě nejsou jen zdrojem energie, ale i esenciálními mastnými kyselinami , které jsou obsažení hlavně v rybím tuku. V zátěžové situaci by měly zajišťovat 15-20% potřeby energie. Za normálních okolností 30-50% potřeby energie. Aby nedošlo k deficienci esenciálních mastných kyselin, tak je nutné 5% energetického příjmu pokrýt tukovými emulzemi.

Tuky se nepodávají při selhávání jater, zánětu slepého střeva a nestabilní cukrovce.

4. Aminokyseliny

Primární cíl ve výživě se udává bránit katabolismu a podporovat anabolismus. Včasným přívodem aminoroztoků předejdeme vzniku některým deficiencí v zátěžových stavech. Tak by měly být vytvořeny příznivé podmínky pro proteosyntézu. Přívodem aminokyselin začínáme co nejdříve i ve fázi oběhové nestability a orgánového postižení. Druhy roztoků aminokyselin:

- Standartní roztoky aminokyselin

- Orgánově specifické roztoky

- Pediatrické

- Modulační

5. Vitamíny

Podávat vitamíny se bere za nutné, protože může vést k poruše intermediálního metabolismu. Vitamíny vystupují jako koenzymy z mnoha metabolických řetězců. Toto může ovlivnit i léčbu pacienta např: hojení ran a narušit kalciový metabolismus. Jen se pacientovi nedává vitamín D.

6. Stopové prvky

Stopové prvky jsou železo, chrom, selen, jod, mangan, měď a zinek. Nejpozději se podávají od čtvrtého týdne parenterální výživy. Samotný zinek se podává od druhého týdne. Pokud utrpí zvýšenou ztrátu těchto elementů nebo pacient se nachází v katabolismu, tak zinek hradíme ihned. Stopové prvky můžeme najít v komerčních směsích.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám