Článek
Svatý Martin se zpodobňuje jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Jeho svátek se slaví den, kdy začíná padat sníh, proto se o něm mluví, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a sebou přiváží zimu i sníh.
Jak se svatým Martinem souvisí Martinská husa?
Podle legendy svatý Martin kázal, při kázání ho rušilo kejhání hus natolik, že jako trest skončily na pekáči. Takto se husy staly výborným pokrmem. Existuje i druhá legenda, podle které se Martin schovával před volbou biskupem mezi husami, tyto husy ho prozradily svým kejháním. Později se konzumace husy označovalo konec zemědělského roku. Také se konzumace husy jednalo o přípravu na předvánoční šestitýdenní půst, který začíná 12. listopadu.
Konzumace husí pečeně na svatého Martina se stala zvykem, který můžeme najít ve starých kalendářích, kde byla 11. listopadu vyobrazená husa. Nejstarší zmínka o martinské huse pochází od Antone von Snakenburg (zemřel v roce 480). V Čechách se zachovaly martinské husy od 15. století v koledě. Samotný prodej hus nastával od svatého Václava až po týden po svatého Martina.
Svatý Martin měl ještě jednu důležitou misi. V lidových pranostikách měl proroka počasí. Věřilo se, že svatý Martin přiváží chlad a sníh. V celém Německu a na území Česka se říkalo: Na svatého Martina se kouří z komína. Německý sedláci si mysleli, že bude krutá zima v případě, když na svatého Martina neopadá listí ze stromů a z vinné révy.