Hlavní obsah

Syndrom týrané ženy

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Ivana Vencová

Obrázek pochází z www.pixabay.com

Napíšu Vám, co to je syndrom týrané ženy.

Článek

Jedná se o psychické následky dlouhodobého domácího násilí. Toto domácí násilí zasáhne na psychické úrovni a vede k vážným důsledkům.

Projevy tohoto syndromu

Tento syndrom se projevuje kombinací posttraumatické stresové reakcí, bezmoci a úzkosti. Oběť pod tímto syndromem postupně ztrácí vlastní identitu a stává se závislou na násilníkovi. Tento stav se může dostat až k úplné izolaci oběti, kde už oběť nevidí žádné východisko z tohoto násilného vztahu.

Příčina tohoto syndromu

Tento syndrom vzniká při vystavení domácího násilí, které zažívá oběť fyzicky i psychicky. Tento stav se nespokojuje jen s vnějšími faktory, jako je finanční tíseň či sociální nerovnost, ale za důsledek se bere osobností založení násilníka. Osobnost násilníka má často narcistický nebo antisociální rysy. Násilné chování se uplatňuje systematicky, bez výrazných emocionálních impulzů. Někteří násilníci uplatňují násilí jako prostředek moci a kontroly oběti. Domácí násilí se může objevit ve všech sociálních skupinách a nevyhýbá se ani finančně zajištěných skupin.

Oběť nevidí možnost uniknout z tohoto toxického vztahu, protože ji násilník neustále přesvědčuje, že si násilí zaslouží nebo, že provokuje svým vzhledem. Násilník manipuluje s obětí a to tak, že jí vštěpuje pocit viny za násilí, a takto snižuje její sebevědomí.

Projevy tohoto syndromu

Tento syndrom má celou řadu psychických projevů, které se rozdělují do tří hlavních kategorií. První skupině najdeme příznaky, které spadají pod posttraumatickou stresovou poruchu. Oběť má příznaky úzkosti, ztráty perspektivy, sníženou reakci na okolní podněty a blokaci vyjadřování svých emocí, kterou tvoří vztek a zlost. V násilném prostředí není oběť schopná adekvátně reagovat na konfliktní situace a radši volí strategii úniku nebo pasivitu.

Za další projev tohoto syndromu je naučená bezmoc, kdy oběť ztrácí víru ke změně situace. Dlouhodobé násilí vede ke sníženému sebevědomí a k depresi. Oběť je neschopná zvládat běžné životní situace bez násilníka. Tato bezmoc často vyústí k závislosti na tyranovi, a to jak materiálně, tak i emocionálně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám