Článek
Jedná se o zalesněný biotom s trvale teplým i vlhkým podnebím. Vznik pralesu není působením člověka. Nejmenší hranice celoročních srážek je 2000 mm. Klima musí být celoročně vlhké. V nejsušších měsících spadne 60 mm srážek. Tropický deštný prales nalezneme na rovníku a někdy může zasahovat až do subtropů. Vlhkost vzduchu dosahuje 100%. Deště vše zvlhčují a urychlují bakteriální rozklad. Půdy vulkanického původu mohou být úrodné.
Když prales vypálíte, tak popel obohatí půdu. Tato půda se stává velmi úrodná, ale díky dešťům dochází k rychlé půdní erozi a živiny z půdy jsou vyplavovány. Zhruba po 2-3 letech se získaná oblast nedá použít pro zemědělství. Rozloha tropických deštných pralesů činí zhruba 15 mil. km čtverečních.
Najdeme zde hodně organismu, které jsou dosud nepoznaný. V tropech žijí dvě třetiny známých rostlinných i živočišných druhů naší planety. Pralesy se nacházejí na těchto kontinentech: Jižní i Severní Amerika, Asie, Afrika a Oceánie.
Podrost je omezen na nedostatek světla. To umožňuje lidem i zvířatům se pohybovat. Jestliže jsou koruny stromů poškozeny, tak na zemi pod nimi se začnou objevovat popínavé rostliny, křoví a malé stromy zvaná džungle.
Stromy v tropech mají vlastnosti, které nejsou běžné u rostlin v jiných pásmech. Najdeme zde místa, kde rostou nejvyšší stromy. Stromová patra jsou rozsáhlá a odlišují se v podmínkách, které zde panují. Mnoho druhů stromů má široké dřevěné obruby na spodku kmene. Kanály rozpuštěného náběhu proudí rozpuštěné živiny z kořenů.
Listy dokáží zachytit světlo v nižších vrstvách lesa. Cípy ulehčují odvedení srážek za pomocí vypařování. Vyskytují se v nižších vrstvách.
Prales je stabilní klimaxový porost. Má velkou odolnost vůči narušení. Drobné mýtiny velice rychle zarůstají. Přirozená obnova pralesa, která byla zničena člověkem, se jedná o otázku staletí až tisíciletí. Člověk pro to může udělat jen minimum.
V deštných lesích najdeme velký počet přírodních léčiv. Polovina užívaných léků pochází právě z deštných pralesů. Nachází se zde základní ingredienty, jako jsou ptačí kontrolní hormony, sedativa a stimulanty. Vědci doufají, že zde objeví další řadu nových léčiv.