Článek
Patří za velmi časté duševní poruchy. Pro toto duševní onemocnění je charakteristická přítomnost nadměrného, nepříjemného a opakující ho pocitu úzkosti. Narozdíl od samotných psychóz zde nedochází k hrubému narušení osobnosti a poruše vnímání reality.
Úzkost
Jakmile se jedná o úzkost, tak to jsou normální lidské emoce. Za důležité se bere obranné i adaptační mechanismy. Mohou nám pomáhat v určitých situacích se zkoncentrovat. Také dát za sebe to nejlepší.
Jedná se o normální redakci na stres. Úzkost má adaptivní funkci a mobilizuje energii. Nesmí překročit únosnou mez. Úzkost nesmí trvat příliš dlouho, často se objevovat a vstávat se velmi intenzivní a neadekvátní. Jakmile úzkostná porucha překročí tyto obranné mechanismy, stanou se patologickými. V tomto případě je úzkost vnímána jako velice nepříjemný pocit. Často se vyskytují vegetativní příznaky (tachykardie, pocení a tachypnoe).
Příznaky úzkostné poruchy
Samotná úzkost je nepříjemné vnímání subjektivních pocitů, spojeno s pocitem strachu, obav a ohrožení. Tyto příznaky se nespojují s určitým důvodem. Za časté příznaky úzkostné poruchy najdeme:
1. Úzkost, strach a obavy
2. Deprese
3. Fobie
4. Obcese
5. Nesoustředěnost, podrážděnost a amnézie
6. Poruchy spánku a únava
7. Depersonalizace
Somatické příznaky úzkostné poruchy
1. Kardiální příznaky: papiltace, tachykardie a bolesti na hrudi
2. Respirační obtíže: dušnost a psychogenní astma
3. Nechutenství, nausea, zvracení a průjmy
4. Psychogenní bolesti
5. Neurologické příznaky: závratě, nestabilita, parestezie, svalové napětí, výpadky senzorických funkcí, poruchy polykání a pocit knedlíku v krku
6. Vegetativní příznaky: návaly horka a pocení
7. Nevýkonnost
8. Sebepoškozování