Článek
Vitamín A
Za zdroj tohoto vitamínu se bere mléčný tuk, vaječný žloutek, játra, maso, plody a barevná zelenina. Jako provitamín se uvádí mrkev, pomeranč, brokolice a špenát.
Tento vitamín je nezbytný pro tvorbu barviv na sítnici. Také se podílí na syntéze bílkovin v kůži sliznicích.
Nadměrný příjem tohoto vitamínu může způsobovat apatii, nevolnost, zvracení, suchou kůži, padání vlasů, krvácení, poruchu vidění a bolesti kloubů.
Nízký příjem tohoto vitamínu způsobuje šeroslepost, vysychání sliznice, zpomalení nebo zastavení růstu a ztráta chuti.
Vitamín D
Tento vitamín najdeme v rybím tuku, kvasnici, ve vejci, mléku a vytváří se v kůži za přítomnosti UV záření. Za funkci tohoto vitamínu se uvádí vstřebávání vápníku a fosforu.
Vysoký příjem tohoto vitamínu způsobuje hromadění vápníku v krvi, nechutenství, nevolnost, zvracení, slabost, časté onemocnění a problémy s ledvinami.
Nízký příjem tohoto vitamínu způsobuje osteomalacii a bolesti kostí.
Vitamín E
Odborně se mu říká tokoferol. Najdeme ho v rostlinném oleji, v živočišných tucích, v obilných kličkách a v hovězím masu. Jedná se o antioxidant.
Tento vitamín zamezuje hromadění škodlivých látek, má pozitivní vliv na pohlavní žlázy a pro správný průběh těhotenství.
Vysoký příjem tohoto vitamínu způsobuje zhoršení vstřebávání vápníku. Nízký příjem tohoto vitamínu způsobuje poruchu vstřebávání tuků, neurologické potíže, neplodnost, poruchu funkce pohlavních žláz, snížení obranyschopnosti a anémii.
Vitamín K
Tento vitamín najdeme v listové zelenině, kvasnicích a je tvořen v tenkém střevě za pomocí mikroorganismů. Tento vitamín je nezbytný pro srážení krve a mineralizaci kostí.
Nízký příjem tohoto vitamínu způsobuje poruchu krevní srážlivosti.