Článek
Jedná se o významnou složku potravy. Vláknina je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny rozpustná a nerozpustná.
Rozpustná vláknina absorbuje vodu, bobtná a v trávicím traktu fermentuje. Proto je zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a jiných sacharidů, mezi něž sama patří. Vláknina váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. Vede to k pocitu nasycení. Také je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí jako prebiotikum.
Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje a není zdrojem energie jako rozpustná vláknina. Ve střevech zvětšuje objem obsahu a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se zvětší objem stolice a naředí se z odpadními látkami, které vznikly při trávení. Odpadní látky snadněji opouštějí trávicí trakt, který je po kratší dobu vystaven styku s nebezpečnými látkami.
Strava u dospělé osoby by měla obsahovat 25 g vlákniny za den. Čtyřleté dítě by mělo sníst 9 gramů vlákniny denně. Vláknina působí proti nemocem střev, jako je rakovina tlustého střeva.
Zdroj vlákniny
1. Luštěniny (hrách, sojové boby a fazole)
2. Tobolky a semínka Inu (zdroj rozpustné i nerozpustné vlákniny)
3. Oves, žito a ječmen
4. Některé ovoce (jablka, banány a bobule)
5. Některá zelenina (brokolice a mrkev)
6. Kořenová zelenina
7. Brambory (slupka obsahuje nerozpustnou vlákninu)
8. Semena psyllia (rozpustná vláknina)
Luštěniny obsahují sacharidy krátkých řetězců, které jsou nestravitelné lidským trávicím ústrojím. Tyto sacharidy rozkládají bakterie, které se nacházejí v tlustém střevě, proto způsobují nadýmání. Mezi nejbohatší vlákninu patří luštěniny, ořechy, semínka, otruby, švestky a asijská hruška.