Článek
Co je to vývojová vada
Tyto vývojové vady vznikají v prenetalnim vývoji (před narozením dítěte). Důsledek je porucha uzávěru neurální trubice, ze které vzniká mozek. Jedná se o širokou skupinu stavů s různými původy a s různým klinickým obrazem. Tyto vady vznikají při působením různých vlivů. Tyto vlivy se nejčastěji kombinují. Přítomnost vývojových vad odhalí ultrazvukové vyšetření nebo odběr plodové vody. Pokud se vada zjistí, tak lékař doporučí potrat.
Příčina vzniku vývojové vady
Za vznik vývojových vad může převážně genetika, ale mohou vznikat za pomoci působení vnějších vlivů. Špatné vnější vlivy jsou převážně alkohol, cigarety i drogy užívané matkou. Pro plod jsou teratogenní. Dále hraje věk matky, vadí příliš nízký nebo vysoký věk. Za důvod vzniku vývojových vad může horečnaté onemocnění matky nebo cukrovka (diabetes mellitus). Za rizikové období se bere první trimestr, v tomto období se vyvíjí řada orgánů, včetně nervové soustavy. V tomto období je potřeba dbát zvýšené opatrnosti.
Diagnostika vývojových vad
Diagnostika vývojových vad mozku je potřeba dělat, když se v rodině už objevila některá vývojová vada nebo je podezření na její přítomnost. V takovém případě se doporučuje genetická konzultace. Při konzultaci se sestavuje rodokmen vašich genetických nemocí, aby se určilo riziko vzniku vývojové vady u dítěte. Může se použít biochemické vyšetření krve matky, amniocenteza (vyšetření plodové vody), ultrazvuk, placentocenteza (vyšetření placenty), kordocenteza (odebírání tkáně plodu).
Prevence
Při prevenci je potřeba vyhýbat se faktorům, které mohou tyto věci spouštět. Matka má být informovaná o faktorech, které jsou pro její plod škodlivý a má se těmto věcem vyhýbat. V první řadě se doporučuje otěhotnění v produktivním věku. Vyšším věkem matky je vyšší riziko vzniku vývojových vad. Dále je potřeba se vyhýbat alkoholu, cigaretám, drogám i některým lékům, které mohou mít špatný vliv na plod. Těhotná by se měla vyhýbat styku s nemocnými lidmi (infekce). Infekce je také spouštěčem pro vznik vývojových vad.