Článek
1. Výživa živočichů
Heterotrofní živočichové získávají energii, anorganické látky a základní živiny z potravy. Potravu zpracovávají v biochemickém procesu nazvaném trávení. Trávení má za cíl získání živin a energie.
Za pomocí trávení se potrava rozkládá na jednodušší části. Tyto části jsou dostatečně malé, aby mohly být absorbovány v těle a dále využiti v buněčném dýchání nebo při biosyntéze.
Uhlíkaté sloučeniny při tomto procesu jsou zdrojem stavebních látek a ATP je zdroj energie. Pokud není získaná energie ihned využita, ukládá se v podobě glykogenu v játrech, ve svalech i v podobě podkožního tuku. Během trávení a vstřebávání probíhá řada energeticky náročných procesů, jako je peristaltika a exocytóza. Samotná energie se spotřebovává podle náročnosti živočicha a potravy. Tato spotřeba se pohybuje od 3 do 30%.
Živočišný organismus musí mít v potravě hlavně sacharidy, esenciální aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, v malém množství vitamíny a podle druhu živočicha malé nebo velké dávky minerálních látek. Důležitý je i příjem vody.
2. Zpracování stravy
Organické látky, které se přijímají v podobě bílkovin, tuků nebo sacharidů nedovede živočich využít v podobě makromolekul. Proto dochází ke štěpení těchto vysokomolekulárních látek na jednodušší. Organismus je využívá pro syntézu vlastních stavebních látek nebo k energetické výměně uvnitř buňky.
Při příjmu a zpracování živin dochází ke komplexním změnám organických molekul, které tvoří metabolické dráhy. Metabolismus se zabývá hospodařením s materiálem a energetickými zdroji buňky. Některé metabolické cesty uvolňují energii tím, že rozloží složité molekuly na jednodušší látky. Tyto procesy se označují jako katabolické rozkladné dráhy.
Za hlavní katabolickou dráhu se bere buněčné dýchání. Při buněčném dýchání se glukóza a další sloučeniny rozloží na oxid uhličitý a vodu. Anabolické dráhy energii spotřebovávají ke stavbě složitých molekul s jednodušších. Za příklad se bere syntéza proteinů z aminokyselin.
Živiny musí být vstřebávány, aby mohly přes trávicí systém přejít do těla. Vstřebávají se hlavně v tenkém střevě. Střevní šťávy, žluč a enzymy ze slinivky břišní dokončují rozklad makromolekul a vzniklé jednoduché látky jsou přes střevní stěnu vstřebávány do krve. V lumenu tenkého střeva se dokončuje trávení sacharidů, bílkovin, nukleových kyselin a tuků. Lačník a kyčelník slouží ke vstřebávání vody.
Vstřebávání vody pak dokončuje tlusté střevo. V tlustém střevě se získává až 90% vody z trávicí soustavy. Nestrávené zbytky se v tlustém střevě zahušťují a konečníkem se vyloučí.