Článek
Jedná se o státní zámek, který je od roku 1945 majetkem státu. Spravuje ho Ministerstvo kultury ČR za pomoci Národního památkového ústavu Praha. Proběhla zde novogotická přestavba v 19. století. Tato přestavba z něho vytvořila romantické sídlo obklopené jedním z největších evropských parků. V parku návštěvníci najdou palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělou zříceninu Janův hrad. V roce 1996 byl celý areál zapsán do seznamu UNESCO.
První historická zpráva o tomto areálu pochází už z roku 1222. V roce 1222 zde měla stát gotická tvrz s dvorcem. Tuto tvrz v roce 1249 propůjčil král Václav II. rakouskému šlechtici Sigfriedu Sirotkovi.
Na konci 13. století se držiteli celé Lednice stali Lichtenštejnci. Lichtenštejnci pocházejí původem ze Štýrska. Tento rod získal pozemkový majetek na obou stranách moravsko- rakouské hranice. Příslušníci rodu se uplatňovali ve vojenské službě, renesanci a v hospodářském podnikání. Ve druhé polovině 15. století se začali uplatňovat i v nejvyšších zemských úřadech. Zásadní změna začala s postaveným rodu na Moravě za vlády bratrů z Lichtensteina. Karel i Maxmilián si zabezpečili velké bohatství přes sňatky. Bratři přestoupili na katolickou víru a tak si připravili výhodnou půdu pro další politickou činnost. V roce 1608 byl Karel povýšen do knížecího stavu a dostal opavské knížectví.
Za stavovského povstání stál Karel na straně Habsburků. Účastnil se i bitvy na Bílé hoře. V roce 1620 porazili stavovské povstání. V této době začalo skupování konfiskovaných majetku některých účastníků odboje. Lichtensteini se stali nejbohatším rodem na Moravě. V tomto postavení vystřídali Žerotíny. Velký půdní fond přinášel velké zisky a umožňoval stavební podnikání zde v Lednici.
V polovině 18. století se zámek stavebně upravil. V roce 1815 se odstranili jeho přední trakty. Tyto trakty byly součástí barokního zámku.